Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, March 12, 2013

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Θέμα: Διακοπή των συντάξεων στους υπερήλικες βορειοηπειρώτες


ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ “ΟΜΟΝΟΙΑ”
BASHKIMI DEMOKRATIK I MINORITETIT ETNIK GREK “OMONIA’’
DEMOKRATIC UNION OF GREEK MINORITY IN ALBANIA “OMONIA”
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
             Address: Rruga Nr3, Sarande, Albania, web site: www.deem-omonoia.com, e-mail: admin@deem-omonoia.com, tel – fax 00355 85222522

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Θέμα: Διακοπή των συντάξεων στους υπερήλικες βορειοηπειρώτες

Κάλεσμα της «Ομόνοιας» για Πανβορειοηπειρωτική συσπείρωση των συλλόγων και εκπροσώπων των φορέων που εκπροσωπούν όλο το φάσμα του βορειοηπειρωτικού ελληνισμού.

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στην Αθήνα, με πρωτοβουλία της «Ομόνοιας», συνάντηση με εκπροσώπους βορειοηπειρωτικών φορέων  με θέμα: Το ζήτημα της διακοπής των συντάξεων στους βορειοηπειρώτες υπερήλικες.

Τη συζήτηση συντόνισε ο αντιπρόεδρος της «Ομόνοιας» κ. Γεώργιος Τζομάκας. Μετά την εισήγησή του, ο λόγος εδόθη  στα μέλη του Γενικού Συμβουλίου  Π. Λέκκα και Η. Κίκη  οι οποίοι  ενημέρωσαν  αναλυτικά για τις  επαφές  και  συζητήσεις που είχε η επιτροπή τον τελευταίο μήνα.

Ακολούθησαν τοποθετήσεις των παρευρισκόμενων  και  στη συνέχεια ο κ. Τζομάκας κατέθεσε πρόταση, η συζήτηση να συνεχιστεί σε έναν διευρυμένο κύκλο με την παρουσία και συμμετοχή όλων των εκπροσώπων βορειοηπειρωτικών φορέων, και όσων δεν μπόρεσαν να παρευρεθούν στην συγκεκριμένη συζήτηση.

Η πρόταση αυτή βρήκε σύμφωνη την πλειοψηφία και θα πραγματοποιηθεί εντός της εβδομάδος με μια δεύτερη ανακοίνωση για την ώρα, ημέρα και αίθουσα.

Καλούνται όλοι οι εκπρόσωποι βορειοηπειρωτικών  φορέων, σωματείων  και συλλόγων να συμμετάσχουν στη συνάντηση με κύριο θέμα συζήτησης την διοργάνωση  δυναμικού συλλαλητηρίου την ερχόμενη εβδομάδα. 

Η απόφαση  περί διακοπής των συντάξεων  σχετίζεται άμεσα με τον ξεριζωμό και την περαιτέρω ερήμωση της Βορείου Ηπείρου. Δεν πρέπει να επιτρέψουμε να συμβεί. Είναι ζήτημα όλων και πρέπει συντονισμένα και οργανωμένα να δείξουμε την αντίδρασή μας σε μια τέτοια καταστροφική και άδικη  απόφαση.


Αθήνα, 8 Μαρτίου 2013

No comments: