Saturday, April 13, 2013

Arkivi Blog-4-12-2006

note: artikulli u dergua nga autori per blogger Himara, ashtu sic ju dergua dhe disa gazetave shqiptare te cilat me sa duket kane refuzuar ta botojne

Nga Stavri Marko
Nga njė informacion qė mora para pak ditėsh, njė organizatė e tė persekutuarver grekė etnikė tė Shqipėrisė, do tė bėjė publike ditėt e ardhshme krimet e shtetit shqiptar ndaj asaj pjese hellene qė ka jetuar nė shqipėri nga lufta e dytė botėrore dhe gjatė kohės sė komunizmit. Duke mos bėrė tė ditur shifrat, pasi ėshtė e drejta e tyre ta bėjnė publike, ėshtė shumė intersante tė dimė arsyen se pėrse Tirana zyrtare nuk kėrkon falje pėr krimet e shqiptarėve ndaj grekėve etnikė, nė njė kohė qė rezoluta e parlamentit europian e datės 25 janar 2006 pėr krimet e komunizmit nė europė si dhe rezolutra e para pak kohėve nė parlamentin shqiptar pėr krimet totalitare komuniste tė diktaturės, e kėrkojnė njė gjė tė tillė.

Kėtu kam parasysh Ismail Kadarenė, i cili kėrkoi falje publike pėr kėto krime tė kryera ndaj njė pjese tė popullatės shqiptare, por jo asaj greke, vecaėnrisht pėr klerikėt katolikė orthodoksė dhe ata muslyman. Distancimi nga kryefjala e rezolutės "Totalitare" ka njė tjetėr precedent, atė tė grekėve etnikė tė Shqipėrisė, por qė parlamenti shqiptar edhe institucionet e tjera pėrfshi qeverinė, e kaluan sikur
tė bėhej fjalė pėr ligjet e "ndalimit tė pirjes sė duhanit" pėr tė cilėt u konsumua kaq shumė kohė dhe nuk u gjet njė moment tė kėrkohej "falje publike ndaj krimeve kundėr grekėve etnikė". Pėr mua kjo ėshtė esenciale, pasi nė marredhėniet greko shqiptare, ky episode nuk ėshtė lėnė i rastėsishėm, ndoshta bomba mund tė plasė nesėr.

Por a kanė bėrė krime shqiptarėt ndaj grekėve (pjesa e lidhur me diktatorėt komunistė tė regjimit) etnikė si gjatė luftės sė dytė botėrore edhe nė regjimin komunist? Pėrgjigja mund tė vijė natyrshėm nėse do tju referohemi fakteve dhe argumentave tė cilat paraqesin atė pjesė tė "errėt nė median shqiptare" pra tė kundėr argumentave nė njė kah tjetėr tė konceptimit tė shumicės dhe qė kėrkon oponenca bashkohore. Me kėtė rast nuk dua tė bėj publike se sa ėshtė numri i tė dėnuarve, vrarėve apo tė persekutuarve grekė nė regjimin e luftės dhe tė diktaturės.
Ajo qė mė shqetėson ėshtė fakti qė numri ėshtė shumė i madh dhe i ndarė nė disa kategori nė tė cilėt pėrfshihen: grekė tė vrarė pa gjyqe (kohė lufte) si shovinistė grekė, grekė tė vrarė me vendime tė kėshillave nacional clirimtare, grekė tė vrarė nga sigurimi shtetit dhe qė nuk u dihen se ku janė varret e tyre, grekė tė dėnuar nga gjyqe tė diktaturės pėr agjitacion propagandė, arratisje, dhe kundėrshtime politike tė diktaturės, persekutime familjare si rezultat i arratisjeve nga diktatura, deportime familjarisht nė vėnde tė tjera tė Shqipėrisė etj. Pra kėtė kategori pjesė e njė komuniteti i cili kursesi nuk u pėrfshi nė luftėn kacake civile tė Shqipėrisė "kundėr fashizmit" si dhe gjatė diktaturės, nuk i kėrkon askush falje. Kėtė komunitet martirėsh i cili ėshtė masakruar pėr "cėshtje tė ndėrgjegjes" duke u gjykuar nė radhė tė parė si grekė dhe pastaj si "pjesė e persekutuar ndaj regjimit totalitar", nuk ėshtė thėnė asnjė fjalė. Por ata janė me dhjetra mijėra dhe ndoshta kemi tė bėjmė me komunitetin mė tė madh nė Europė nė krahasim me kėtė popullatė, ndaj tė cilit janė bėrė dyfish krime, njėra pėr shkak tė kombėsisė dhe tjetra pėr shkak tė diktaturės dhe luftės antifashiste.

Paradoksialisht mė duhet tė kujtojė qė dy vjet pėrpara Tirana ndėrmori njė nismė propagandistike (Kryeministri Fatis Nano) pėr tė dėnuar Holokaustin zyrtarisht, kur nė memorjen e luftės sė dytė botėrore, hebrejtė e Shqipėrisė dhe vecanėrisht tė Kosovės janė ndjerė tė tradhėtuar nga shqiptarėt edhe pse Tirana mundi tė kompesojė ndihmėn e lobit ebre tė Amerikės pėr cėshtjen e Kosovės tė ndihmuar prej tyre.

Megjithėse nisma ishte politike, Tirana e shfrytėzoi kėtė propagandė nė disa projekte pėr mbėshtetje zyrtare tė saj. Megjithatė grekėt e Shqipėrisė qė hera herės janė parė si "Kalė Troje apo Urė bashkėpunimi" prej opinionit shqiptar, nuk e kanė fituar kėtė tė drejtė morale.

Le tu referoheni disa statisktikave: Nė vitin 1989, Gazeta mė e madhe Serbe "BORBA" e cila iu referohej burimeve tė CIA-s, shpėrthen me titullin kryesor "Nė burgjet shqiptare gjėndjen 25 mijė grekė etnikė" . Nė atė kohė qeveria e Andrea Papandreut (PASOK) sapo kishte zbutur qėndrimet e Athinės ndaj Tiranės, por e gjėndur nė befasi nga kurthi i largpamėsisė sė Tiranės pėr "gjėndjen e shkėlqyer tė grekėve tė Shqipėrisė" shkaktoi bombė nė Parlamentin Grek, i cili detyroi qeverinė tė ndėrmerte njė diplomacy me 180 gradė kah tė kundėrt nė lidhje me Tiranėn. Sugjerimi qė CIA I pėrcillte homologėve tė tyre grekė ishte tė rishikoheshin tė gjitha dėnimet nė arkivat dhe burgjet shqiptare, pėrpra se tė bėhej falja masivė ne prag tė
rėnjes sė diktaturės nė Shqipėri. Kėshtu mė janar tė 1991, nė agendėn e vizitės sė tij nė Tiranė, kryeministri konservator Mitsotakis kishte pėrfshirė edhe bisedimet pėr kėtė qėllim.

Por ndėrsa nė Tetor parlamenti shqiptar diskutonte pėr krimet ndaj komuniszmit (kėtu mė duhet tė them se pėrfaqėsuesit e komunitetit grekė nė parlamentin shqiptar nuk diskutuan thuajse asnjė pėr kėtė eveniment dhe duhet tė jenė ndjerė me siguri tė turpėruar pėrpara opinionit tė mijėra familjeve bashkėkombase tė tyre grekė) nė Departamentin Amerikan, njė kongresmen amerikan i ka kėrkuar ambasadės amerikane nė Tiranė pėr ti dhėnė shpjegime rreth kėrkesės sė Profesorit tė Haward Univerity Nikollas Stavrou, (I arratisur nga Shqipėria bashkė me vėllain e tij binjak mė 1952) pėr fatin e eshtrave tė vėllait tė tij tė madh i cili punonte asaj kohe si informator pėr shėrbimin amerikan nė Shqipėri, por i zhdukur nga Sigurimi i Shtetit.

Por ky nuk ėshtė rasti i vetėm i cili ėshtė bėrė publik edhe nė shtypin tonė. Ish Shefi I CIA-s George Tenet, nė rrugė zyrtare dhe miqėsore, i ka kėrkuar autoriteteve shqiptare prej vitesh, qė tė mundėsonte tė gjente eshtrat e dajos sė tij Nikola Kacalano (vėllai i nėnės) i cili ishte dėnura me burgim tė pėrjetshėm si shovinist grek, derisa vdiq nė burgun famėkeq tė Spacit dhe qė nuk i dihet se ku i ka eshtrat edhe sot e kėsa dite.

Ndėrkaq nuk po pėrmėndim kėtu dėnime kolektive kundėr "shovinistėve grekė tė Himarės" sic janė dėnuar rreth 200 burra tė Himarės tė cilėt nuk votuan diktatorin
Hoxha dhe partinė e tij mė 2 Dhjetor 1945, shumė prej tė cilėve tė lidhur me zinxhir nuk iu dėgjua kurrė emir se ku e kanė varrin e tyre. Por ndėrkaq nė jetėn publicistike, libri "ELENI" me autor Nicholas Gage i sukseshėm nė Shtetet e Bashkuara jo vetėm si libri mė i mirė i vitit por edhe pse ėshtė ekranizuar nga kineastėt e Holiwudit me tė njėjtėn titull, shpreh njė pjesė tė historisė sė persekutimeve anti greke dhe vrasjeve tė bashkėpunėtorėve shqiptaro fashistė ndaj komunittetit grek nė Jug tė Shqipėrisė.
Pra si pėrfundim, mė duhet tė shtojė se realitetin qė po e pėrjetojmė sė bashku, duhet ta shikojmė nė tė njejtėn shinė, dhe jo tė bėjmė vetėm rolin e viktimės sa herė qė na duket se na bėhet njė padrejtėsi qoftė kjo edhe kolektive. Nė kapitullin e debatueshėm tė Shqipėrisė nė aspektet e mardhėnjeve me Greqinė, nuk duhet tė shmanget kurrėsesi vuajtjet e shkaktuara qofshin nga lufta antifashiste qofshin edhe nga diktatura ndaj dhjetra mijėra grekėve etnikė, tė cilėt kanė qėnė pjesė e "pandashme e popullsisė shqiptare nė historinė e tyre shumė vjecare". I takon Tiranės tė kėrkojė falje nė emėr tė dhjetra mijėra familjeve tė komunitetit etnik grek, duke promovuar prosperitet dhe bashkėjetesė vecanėrisht nė njė moment shumė tė rėndėsishėm historic edhe pėr shqipėrinė, kur ky komunitet tashmė ėshtė pjesa mė e shėndoshė e shoqėrisė shqiptare, si qytetare europiane tė Shqipėrisė

No comments: