Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, April 02, 2013

Ο Βορειοηπειρωτικός Ελληνισμός συμπαραστέκεται και συμπάσχει με τους αδερφούς Έλληνες της Κύπρου. Με σωφροσύνη ο Κυπριακός λαός θα τα βγάλει πέρα. 
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ “ΟΜΟΝΟΙΑ”
BASHKIMI DEMOKRATIK I MINORITETIT ETNIK GREK “OMONIA’’
DEMOKRATIC UNION OF GREEK MINORITY IN ALBANIA “OMONIA”
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
           Address: Rruga Nr3, Sarande, Albania, web site: www.deem-omonoia.com, e-mail: info@deem-omonoia.com, tel – fax 00355 85222522

Δελτίο Τύπου

Θέμα: Ο Βορειοηπειρωτικός Ελληνισμός συμπαραστέκεται και συμπάσχει με τους αδερφούς Έλληνες της Κύπρου. Με σωφροσύνη ο Κυπριακός λαός θα τα βγάλει πέρα.  

Το βλέμμα και η σκέψη μας, όλης της κοινότητας των Ελλήνων Βορειοηπειρωτών, όπως του απανταχού Ελληνισμού,  είναι αυτές τις μέρες και στιγμές στραμμένο στη δοκιμασία που ταλαιπωρεί το μαρτυρικό λαό της Κύπρου. Η οικονομική κρίση χτύπησε με όλες τις εκφάνσεις της και τον Κυπριακό Ελληνισμό, που αποτελεί παράδειγμα εργατικότητας, μεθοδικότητας και επιχειρηματικότητας. Εκούσια ή ακούσια, λόγω παραλείψεων ή και από απληστία των χρηματιστικών μηχανισμών,  ο λαός της Μεγαλονήσου αντιμετωπίζει αυτές τις μέρες ένα δράμα.
Εμείς ίσως δεν μπορούμε αλλιώς πώς να συμβάλλουμε στο όσο το δυνατό με λιγότερες κοινωνικές συνέπειες, ξεπέρασμα της κρίσης . Ευχόμαστε όμως και είμαστε έτοιμοι, στα πλαίσια όλης της ανησυχίας του Οικουμενικού Ελληνισμού, όχι απλώς να μετέχουμε στον πόνο αλλά να υψώσουμε της φωνή μας ώστε η οικονομική αυτή κρίση, να μην επιφέρει άλλες συνέπειες σε ότι αφορά την ακεραιότητα, την εθνική κυριαρχία και τα δικαιώματα των Ελληνοκυπρίων. Η συμπαράσταση και η αλληλεγγύη των Βορειοηπειρωτών είναι δεδομένη.
Εμείς εδώ στα πάτρια εδάφη, όσοι έχουν εγκατασταθεί και εργάζονται στο Νησί, γνωρίσαμε από πολύ κοντά την σχέση όμαιμων αδερφών με τους Έλληνες της Κύπρου. Δεκάδες και εκατοντάδες Κύπριοι μοίρασαν μαζί μας το υστέρημα τους, περίσσευμα της αγάπης, με πολύ συγκεκριμένες χειρονομίες. Η σχέση που δημιουργήθηκε αυτά τα χρόνια μετά την πτώση του κομουνισμού στα μέρη μας, αποτελούν και το πρώτο ουσιαστικό θεσμικό αντάμωμα μας. Δεν πρόκειται να ξεχαστεί! Δοκιμασίες όπως αυτή που διέρχεται η Κύπρος απλώς μας φέρνουν πιο κοντά και δίνουν αυτή την ευκαιρία ο αδερφός να σκεφτεί τον αδερφό.
Είμαστε πεπεισμένοι ότι και πάλι θα επικρατήσει η σωφροσύνη των Κυπρίων, το πείσμα και η αυτοπεποίθηση, η βαθιά πίστη στο Θεό, που θα βγάλουν την Κύπρο μας απ’ τη δυσμενή θέση και θα εξασφαλίσουν και πάλι πορεία ευημερίας στο λαό της. 
Η ευχή μας, όλων των Βορειοηπειρωτών, επίσημα των στελεχών της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, στο πνεύμα και της εθνικής ανάτασης των ημερών, δεν είναι παρά να ξεπεραστεί η κρίση, να σταθεροποιηθεί η Κύπρος και η Ελλάδα, γιατί καμαρώνουμε διπλά εμείς, στα δύσκολα περιβάλλοντα για τις εθνικές επιτυχίες και επιδώσεις!

  Άγιοι Σαράντα 29 Μαρτίου 2013

                                                                                 Εκ του Γραφείου Τύπου και Επικοινωνίας

No comments: