Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, April 05, 2013

Έκκληση προς τον Βορειοηπειρωτικό Ελληνισμό για συνένωση δυνάμεων post by: DIMITRIS PERDIKIS

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ  - PRESS OFFICE
Spyros Kostadimas, Oberstr.117, 51149 Koeln, GERMANY


«Γιάννινα, 100 χρόνια ελεύθερα»
 Ιωάννινα, 05.08.2012


ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
 Νέα Υόρκη/Κολωνία, 25.03.2013

 Έκκληση προς τον Βορειοηπειρωτικό  Ελληνισμό για συνένωση δυνάμεων


Το Παγκόσμιο Συμβούλιο Ηπειρωτών Εξωτερικού με αφορμή τις εκλογές που θα γίνουν στη γειτονική Αλβανία, απευθύνει έκκληση προς τις ηγεσίες και τους φορείς  που εκπροσωπούν τον Βορειοηπειρωτικό Ελληνισμό, να ενώσουν στις επερχόμενες εκλογές τις δυνάμεις τους, με σκοπό την καλύτερη, δυναμικότερη και αποτελεσματικότερη  εκπροσώπηση στην πολιτική σκηνή της Γείτονος.
Αυτό αποτελεί καίριο αίτημα του ΠΣΗΕ, όπως είχε εκφραστεί και μετεκλογικά το 2009, για συνένωση όλων των δυνάμεων,  με δημοκρατικές διαδικασίες όμως, και απώτερο σκοπό την ενδυνάμωση της φωνής του Βόρειο Ηπειρωτικού Ελληνισμού.

Σπύρος Κωσταδήμας
Υπεύθυνος Τύπου και Επικοινωνίας
του Παγκοσμίου Συμβουλίου Ηπειρωτών Εξωτερικού (ΠΣΗΕ)
No comments: