Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, September 01, 2013

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥsent by [perdikis.dim@cyta.gr]
Ένωση Ελλήνων Πρεμετής Βορείου Ηπείρου
«Η Αγία Παρασκευή»

                                     22 Αυγούστου 2013

Με απόφαση του Δ.Σ. της Ένωσης Ελλήνων Πρεμετής συντάχθηκε η εξής ανακοίνωση - δελτίο τύπου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

       Εκπροσωπώντας το σύνολο των Ελλήνων της Πρεμετής Βορείου Ηπείρου, καταδικάζουμε με βδελυγμία όσα ανίερα και απαράδεκτα διαδραματίστηκαν στην Πρεμετή τις τελευταίες ημέρες, με τις βιαιοπραγίες κατά των ιερέων και των πιστών καθώς και της σύλησης και της απομάκρυνσης με βίαιο και βάρβαρο τρόπο των Αγίων Εικόνων, των ιερών σκευών και των λοιπών αντικειμένων από τον Ιερό Ναό των Εισοδίων της Θεοτόκου από ιδιωτική αστυνομία εκμισθωμένη από παρακρατικά στοιχεία, κάτω από τα απαθή βλέμματα και την αδράνεια της αλβανικής πολιτείας.

        Ζητάμε άμεσα την αποκατάσταση του ιερού ναού μας στην πρότερη κατάσταση.

       Ζητάμε ακόμα την συμπαράσταση των κυβερνήσεων της πατρίδας μας και των φίλων χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

       Ο αγώνας μας τώρα αρχίζει και δεν θα σταματήσει πριν από την τελική δικαίωση.

                                                 Από το Διοικητικό Συμβούλιο  

No comments: