Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, November 01, 2013

Πρώην ΥΠΕΞ Αλβανίας για την επιστολή των 23 Ελλήνων διπλωματών

 http://www.anixneuseis.gr/?p=79898

31/10/13 | 4 σχόλια | 0 απαντήσεις | 84 εμφανίσεις
“οι Έλληνες πρώην πρέσβεις δεν γνωρίζουν την αλφαβήτα της ιστορίας”, γράφει το δημοσίευμα
Ο πρώην υπουργός Εξωτερικών Πασκάλ Μίλο, σχολίασε σχετικά με την επιστολή των 23 πρώην πρέσβεων που έστειλαν στον Έλληνα πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά, προτρέποντάς τον να κρατήσει σκληρή στάση απέναντι στην Αλβανία.
 
Ο Μίλο προέβη σε δηλώσεις σε συνέντευξή του στον Αλεξάντερ  Φούρτζι στην εκπομπή  ‘Πρίσμα’- ‘PRIZËM’ στην ‘AS TV’.
 
Οι δηλώσεις του Μίλο:


Η επιστολή αξίζει μεγαλύτερης προσοχής. Γνωρίζω 2-3 από τους πρεσβευτές με τους οποίους συνεργάσθηκα όταν ήμουν υπουργός. Κατ’ αρχήν θα μιλήσω ως ιστορικός. Η επιστολή αυτή έχει σοβαρά ιστορικά σφάλματα, υπάρχει μια παρερμηνεία της ιστορίας της Αλβανίας. Συγκεκριμένα αναφέρουν ότι η Αλβανία είναι ένα δημιούργημα των μεγάλων δυνάμεων το 1913.
 
Πρόκειται για μία νόθευση (διαστρέβλωση) και λυπάμαι που αυτοί οι άνθρωποι δεν γνωρίζουν την άλφα βήτα της αλβανικής ιστορίας και μεροληπτούν. Από αυτό, αλλά ακυρώνονται οι σκέψεις που εκφράζουν γιατί δεν ομιλούν με ρεαλισμό για την Αλβανία, πως και κάτω από ποιες συνθήκες δημιουργήθηκε.
 
Η επιστολή διακατέχεται από ένα ρεβανσιστικό πνεύμα που δεν κάνει καλό στην Ελλάδα και πιστεύω ότι πρωθυπουργός  Σαμαράς, στον οποίο απευθύνεται η παρούσα επιστολή ή ο Υπουργός Εξωτερικών Βενιζέλος, δεν θα εξετάσουν τα συναισθήματα μιας παλιάς πολιτικής τάξης, η οποία συνεχίζει να είναι έρμαιο ορισμένων συμπεριφορών και δεν τιμούν την Ελλάδα που είναι σήμερα μέλος του ΝΑΤΟ και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
 
Η ελληνική πολιτική τάξη πρέπει να απελευθερωθεί, αν θέλει πραγματικά να εκπροσωπεί την Ευρώπη στην περιοχή μας, πολλές νοοτροπίες και παλαιές φιλοδοξίες ανήκουν στο παρελθόν. Εάν θέλει να διανείμει μηνύματα ευρωπαϊκά, συστατικά του ευρωπαϊκού πολιτισμού, δεν πρέπει να αρνείται κατηγορηματικά  θέματα, όπως είναι το ζήτημα των τσάμηδων.
 
Εάν ανοίξετε και ξεφυλλίσετε έγγραφα παλαιών πολιτικών όπως του Βενιζέλου μέχρι τον Πάγκαλο αλλά και του δικτάτορα Μεταξά, αυτές οι νοοτροπίες είναι γνωστές.
Ακόμη χειρότερα, δεν μπορεί να υπάρχει  μια  τέτοια στάση ώστε να τιμωρείται,  συλλογικά, ένας ολόκληρος αλβανικός λαός, όπως οι τσάμηδες και να κατηγορούνται όλοι ως εγκληματίες, παιδιά, άνδρες, γυναίκες και ηλικιωμένοι.
 
Είναι γνωστό ότι υπήρξαν άτομα που συνεργάσθηκαν με το φασισμό μεταξύ των Αλβανο-τσάμηδων. Οι Τσάμηδες γνωρίζουν ότι υπήρξαν ορισμένοι επικεφαλής που ήταν στην υπηρεσία της ιταλικής φασιστικής κατοχής,  αλλά και της ναζιστικής Γερμανίας, αλλά δεν πρέπει να κατηγορούνται για αυτούς, ολόκληρος λαός.
 
Αυτή είναι μια λάθος άποψη-νοοτροπία που πρέπει να απαλλαγεί η ελληνική πολιτική σήμερα.
 
Shekulli

No comments: