Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, January 30, 2014

“Fordham” University in New York, USA, honored today the Archbishop of Tirana and Albania, Anastas with the “Doctor Honoris Causa” title.


Anastas-JanullatosTirana, January 28, 2014/Balkan Independent News Agency
“Fordham” University in New York, USA, honored today the Archbishop of Tirana and Albania, Anastas with the “Doctor Honoris Causa” title. The official ceremony will be held this afternoon in the “Rose Hill” university campus.
During this ceremony, his Grace will deliver a speech with the topic: “Spreading the Gospel in a multi-religious country. Theologic meditations on other religions”.
Archbishop Anastas is accompanied by the bishop of Korca, his Grace, Joani. Present in the ceremony will also be two Albanian bishops living in America, his Grace Nikoni (Pionil) and his Grace Ilia (Ketri) and many other Albanian orthodox believers living in the US.
Fordham University was founded in 1841 by archbishop of New York, Rev. John Hughes, in the area of the city which bears the same name. This has been the first roman-catholic university in the northeastern coast of the USA. The university followed the Jesuit educational tradition, which had been developed in Europe on the 16th century and turned into an important center of high education, specialized in Humanitarian Sciences (Theology, Philosophy, History, Sociology, Pedagogy) This university attracts today students from all around the world and is considered to be as one of the best American universities.
Besides this title, his Grace, Archbishop of Tirana and Albania, Anastas has been bestowed with the title “Professor Emeritus” of history of religions by the University of Athens and he’s a Honorary Member of the Athens Academy. Up until today, he has been honored with similar titles of Humanitarian Sciences (in Theology and Philosophy) by 17 universities in many countries of the world such as Greece, USA, Romania, Cyprus, Georgia, Albania, Italy. /ibna/
- See more at: http://www.balkaneu.com/archbishop-anastas-honored-honoris-causa-fordham-university/#sthash.VrE1MsJm.dpuf

No comments: