Thursday, April 24, 2014

" Nëna ime, në moshë të thyer, sa herë shihte televizorin, trembej nga Saliu, se e mendonte se Saliu ishte si Enveri dhe të bën gjëmën.

 http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=45686&kat=87  (me video direkt nga pergjigja qe i jep Deputeti i zones se Himares K. Kokedhima ish kryeministrit S. Berisha)

Debat në Kuvend, Kokëdhima Berishës:

Ka perënduar koha juaj, do të mbetesh një hiç

“Zotëria këtu i mori pasuritë e naftës popullit shqiptar dhe asnjë të ardhur nuk përfitoi buxheti i shtetit shqiptar dhe populli shqiptar nga pasuritë e veta natyrore. Ia dha zotëria të gjithë atyre që ndante interesat dhe për këtë do të përgjigjesh, se ke luajtur me pasuritë e shqiptarëve.”
Publikuar më 24.04.2014 | 19:21
 49  0

Ish-kryeministri, Sali Berisha ashtu siç ka bërë shumë herë në Kuvend dhe jashtë asaj salle, ka lëshuar akuza në drejtim të deputetit të Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima. Akuzat e Berishës kishin të bënin me kontroll të burimeve të naftës në vend, me shkresa drejtuar Doganës si dhe me një ndërtesë paleje në bregdetin e Qeparosë.
Në kundërpërgjigjen e tij (që ishte edhe fjala e parë në Kuvend), Kokëdhima i kujtoi Berishës se, ka humbur çdo betejë ligjore përballë tij. Deputeti i mazhorancë theksoi se edhe akuzat e sotme ishin shpifje dhe të pavërteta. 
Kokëdhima ka nënvizur gjatë fjalës në Kuvend se, Berisha është përgjegjës për “Bathorizimin e bregdetit shqiptar” dhe se, është përgjegjës për kontrollin e territorit. Ai e mbylli fjalën duke thënë se, “përfituat nga përçarja e së majtës.... ka perënduar koha juaj, do të mbeteni një hiç”.

Deputeti i PS-së, Koço Kokëdhima: Nëse do të kishit pak sensin e drejtësisë nuk do t’ju bënte përshtypje kërkesa ime për të folur këtu, sepse nuk e kam përdorur asnjëherë për të mbrojtur veten time, përkundrazi (i drejtohet zv.kryetarit të Kuvendit, Vangjel Dule i cili kryesonte seancën parlamentare). 
Më vjen shumë keq që duhet të flas për herë të parë në këtë foltore, pikërisht, sot pas shpifjeve të radhës të këtij zotërisë që ka manifestuar aktet më të qarta të shthurjes së vend mendore dhe morale. E boton zotëria një ndërtim në bregdet dhe shkruan; 'kjo është kështjella e Koços'. E boton pastaj tek RD-ja e tij dhe del këtu dhe na lexon po shpifjen e tij në mëngjes dhe na e nxjerr si një burim jashtë vetes.
Vite me radhë zotëria e ka përdorur këtë foltore për të hedhur baltë mbi të gjithë ata njerëz që ka pasur përballë. Sa qindra fjalime ka bërë ky zotëria për mua? Qindra shpifje dhe qindra përgojime ka bërë ky zotëria këtu për punën time, të kompanive të mia dhe për çështjet që nuk kanë qenë fare objekt i detyrës së tij. 
Edhe sot përmend gjëra me të cilat unë nuk kam asnjë lidhje. Në bregdet jetojnë njerëzit e mi, kushërinjtë, vëllezërit, të mbiemrit tim. Nuk them as që më dëgjojnë, as që nuk më dëgjojnë, por ata bëjnë jetën e tyre ashtu siç është ajo jetë. Unë kurrë nuk kam këshilluar jo njerëzit e mi, por askënd tjetër të rrezikoje të ekspozohet në shkelje të ligjit me biznesin e vet. Këtë e dinë edhe shume njerëz, edhe nga ju që kanë punuar me mua. Kemi punuar bashkë në kompani të ndryshme dhe bazimi tek ligji ka qenë themeli i sigurisë time në këtë vend. 
Kam qenë përballë këtij burrit këtu dhe përballë Fatosit 20 vjet me radhë dhe kam bërë një shtyp opozitar për 20 vjet me radhë. Kanë shpikur lloj-lloj gjerash ndaj meje, por asgjë nuk kanë ndjekur në rrugë ligjore, nuk keni fituar asnjë proces ligjor ndaj meje. Unë jam bazuar tek ligji e ju tek shpifjet. Deri në qershor t’iu them të drejtën kjo ishte një histori me shqetësonte, vetëm për një arsye, pasi nëna ime është në moshë të thyer dhe sa herë shihte televizorin, trembej nga Saliu, se e mendonte se Saliu ishte si Enveri dhe të bën gjëmën. Dhe nuk e dinte se si ishin shprehjet e këtij personi. Dhe sot që më ndjek, i them mos ki frikë nga shpifjet e Saliut, por jeto e qetë, se populli të ka çliruar prej tij.
Del zotëria dhe thotë se ju po bëni shkatërrimin e bregdetit, se ju po shkatërroni pasuritë e atyre njerëzve në mënyrë selektive etj etj... Ju e latë këtë popull pa Atdhe dhe e Bathorizuat gjithë bregdetin e vendit. Ju zotëri jeni përgjegjës për kontrollin e territorit dhe zhvillimin e territorit. Unë mund të them se qeveria jonë nuk ka një fushatë prishjesh dhe shkatërrimi ne bregdet, por ka një fushatë dhe një plan për të rindërtuar bregdetin, për të rikthyer mundësinë që ai popull që jeton në Himarë të mos varfërohet, por të jetojë më pasuritë e veta e me punën e vet. Edhe projekti që zhvillohet tani në Himarë dhe në fshatrat përreth synon përmirësimin e zonës, dhe shërimin nga ndërtimet e dëmshme, që dëmtojnë këtë territor.
Ju e latë popullin pa ekonomi konkurruese, dhe kujtoni se gjithë këtë papërgjegjshmëri absolute do ta kaloni duke hedhur baltë mbi këtë e mbi atë. Duke dalë këtu goxha burrë si gratë e liga duke u marrë vetëm me shpifje me asgjë serioze. Kurrë nuk morët përgjegjësi që luajtët me këtë vend. Çfarë bëri në gjithë këto vite kjo administratë, këta gjykatës dhe këta shtetarët tuaj, u sollën në këtë vend si pushtues dhe jo si administratë e këtij shteti e në shërbim të popullit. Tani juve iu duket sikur do bjeri, Çfarë do bjeri? Nuk bie asgjë nga hetimi i korrupsionit të gjykatës dhe administratës. Ju përfituat gjithë këto vite nga përçarja e të majtës, por nuk do përfitosh më. Ka ikur njëherë e përgjithmonë koha jote, ka perënduar koha jote dhe do ta shikosh që përballë të majtës së bashkuar do jesh gjithmonë një hiç. 
Zotëria këtu i morri pasuritë e naftës popullit shqiptar dhe asnjë të ardhur nuk përfitoi buxheti i shtetit shqiptar dhe populli shqiptar nga pasuritë e veta natyrore. Ia dha zotëria të gjithë atyre që ndante interesat dhe për këtë do të përgjigjesh, se ke luajtur me pasuritë e shqiptarëve. Ti je përgjegjës për gjithë këto krime këtu. Ky vetëm shpif si makineri dhe nuk funksionon në marrje. “Albpetroli” zotëri në gjithë këto vite që e drejtove ti Shqipërinë, vetëm 3 milion dollarë morri Shqipëria, ndërsa tani paguan fitin në buxhetin e shtetit 5 milion dollarë në tre muaj dhe 10 milion dollarë taksa në muaj.

8 comments:

Anonymous said...

Mund te na publikoni projektin e zvillimit ne vijen bregdetare ne Qeparo, te cilen thuhet se e ka paraqitur Kocua para disa ditesh?
Petro

Anonymous said...

E lexova artikullin ne RD dhe vertet figura tregon nje godine tjeter shtese prane asaj te vjetres qe ne Qeparo njihet me godinat e kocos. Por kur qenka keshtu , per 8 vite rresht, pse e toleroi Sali Berisha pallatin e kocos dhe tani hidhet perpjete?

Pastaj a kemi te bejme ketu me nje projekt turizmi i domosdoshem per shfrytezimin e resurseve natyrore apo me nje abuzim?

shahiti

Anonymous said...

"Koço trefishon sipërfaqen e ndërtimit pa leje mbi rërën e Qeparo vetëm 20 metra larg detit. Gazeta publikon sot foto të kështjellës se Koço Kokëdhimës në Qeparo fotografuar në 2013 dhe tani në 2014. Në foton e vitit 2014 duket që ndërtesa është trefishuar. Ky është standardi i dyfishtë por edhe dyfytyrësi e pushtetit. Pasi ua prish hallexhinjve një objekt që kanë, i jep monopolin e paligjshmërisë Koços dhe më pas do t'ia legalizojë marrëzinë m’u në det duke dhunuar haptaz 3 ligje, 2 plane urbanistike dhe duke injoruar 2 vendime për prishje nga INUK. -http://www.rilindjademokratike.com/web/index.php?option=com_content&view=article&id=8329:koco-trefishon-pallatin-mbi-rere&catid=58:lajme-kyce

Anonymous said...

po pse ore te marre nje resort turistik ku do te ndertohet? ne fushe apo ne brinje, gjithe bota keshti ka resortet
Gjika

Anonymous said...

prape nga RD:
Në mars-prill 2007, ish-Policia Ndërtimore vendosi prishjen e ndërtimit të paligjshëm në pronësi të Koço Kokëdhimës, por ky i fundit përdori korrupsionin në Gjykatën e Vlorës dhe mori masë sigurie për të mos iu prishur objekti i paligjshëm.
Edhe më 2010, INU Kombëtar nxori vendim për prishjen e objektit të kundraligjshëm, por përsëri brenda ditës Koço përdori korrupsionin për të marrë masë sigurie për t'ia hedhur. Për fat të keq, Prokuroria e Vlorës nuk ka hetuar as për ndërtimin e objektit të paligjshëm që është vepër penale sipas ligjit dhe as për korruptimin e gjykatës nga Koço në mënyrë të përsëritur.
Ndërtimi i kundraligjshëm i Koços dhunon qoftë ligjin për brigjet që nuk lejon cenimin e zonave të lagështa dhe qoftë Masterplanin e Zhvillimit të Bregdetit Jugor të hartuar me ndihmën e Bankës Botërore përmes ekspertëve më të mirë britanikë, austriakë, danezë dhe italianë, dhe qoftë edhe planin lokal të Bashkisë Himarë të hartuar nga një kompani konsulence greke që nuk lejojnë ndërtime të përhershme më afër se 100 metra nga bregu, ndërkohë që kjo paligjshmëri ndodhet vetëm 30 metra larg detit.

Written by arben shahini Thursday, 24 April 2014 01:39

Anonymous said...

Ne gjykaten e apelit ne Vlore, Koco Kokeshima ka fituar, pse? sepse Vasil Bollano me Kocon se bashku edhe me juristin e bashkise (qe ka perfituar prona te jashteligjshme ne Dhermi) rane dakort qe ne kembim te mos publikimit te marterialeve kunder Bollanos ne gazeten e Kocos, ky i fundit do te fitonte gjyqin. Dhe keshtu ndodhi.

Anonymous said...

I dashur anonim, publikoi te dhena t qe disponon per kete cheshtje. Sipas kesaj qe po thua, i bie qe kocua ka bere shantazh ne kembim te heshtjes

stressa

Anonymous said...

Fjalimi i kocos ne parlament qe ju dogj barku per himarjotet eshte thjesht demagogji. Do te zhvilloje turizmin per interes te himarjoteve? Atehere jepu kredi dhe projekte moderne per ndertime njerezve ashtu sic beri pashoku ne Krete e ne ishuj te tjere. Ti japesh vend per resose turistike kopmpanive te medha, ne pergjithesi vetem varferi i sjell zones, parata kalojne ne xhepin e kompanive te huaja shumekombeshe, apo grupeve te caktuara apo atyre qe kane fituar mes droges dhe shfrytezimkt te pa skrupull te krahut te lire ne Shqiperi

mertiko