Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, May 07, 2014

Një tjetër Kishë e Vjetër Orthodhokse shkatërrohet. Të japin llogari përgjegjësit - Άλλος ένας ελληνορθόδοξος ναός καταστρέφεται στην Αλβανία. Η ιστορία χάνεται!

Reshjet dëmtojnë kishën “Shën Spiridhonit” në Vuno, ja fotot


Vuno- Dëmtohet për shkak të reshjeve të shumta të shiut çatia e kishës shekullore të “Shën Spiridhonit” e shpallur monument kulture e kategorisë të parë, në fshatin Vuno në rrethin e Vlorës. Kisha e ndodhur në lagjen e poshtme të këtij fshati prej disa kohësh nuk ka pasur investime për rikonstruksion. Mësohet se shembja e çatisë së kishës qindravjeçare të ketë ndodhur në datën 3 maj, duke dëmtuar rëndë afresket dhe materialet e tjera brenda saj.

Në kishën e braktisur për shkak të amortizimit të tepërt nga koha dhe nga kushtet e një mungese rikonstruksioni, nuk ka pasur njerëz në brendësi të saj, dhe fati ka bërë që të mos ketë persona të lënduar.
Mësohet se kisha e vjetër e “Shën Spiridhonit" është restauruar për herën e fundit në vitin 1998, por vite me vonë është djegur dhe çatia e saj pas djegies u restaurua në një mënyrë provizore, pavarësisht fondeve që buxheti I Shqipërisë caktoi në ato kohë, gjithçka ngeli e parealizuar.

Kisha e Vunoit është ndërtuar në vitin 1778 dhe ka stilin e një bazilike. Emri i saj “Shën Spiridhonit” i përket një prej shenjtorëve më të rëndësishëm në Shqipëri që e jetoi jetën e tij mbi toke me drejtësi dhe shenjteri, dhe me lutje të shumta ia dorëzoi shpirtin e tij Ρerëndisë.

Komenti: 

Shprehim keqardhjen tonë për këtë ndodhi e cila dëmton rëndë trashëgimninës shpirtërore dhe kulturore orthodhokse. Gjithashtu nënvizojmë faktin se ndoshta diçka e tillë do të ishte shmangur nëse këto objekte do t'iu riktheheshin pronarëve legjitimë të cilët janë Kisha Orthodhokse dhe besimtarët e saj. Kjo neglizhencë e shtetit përballë të vetmes trashëgimni kulturore me vlera në Shqipëri na bën të dyshojmë që gjithçka është e qëllimshme dhe synon në zhdukjen e çdo gjurme të hershme të orthodhoksisë në këtë vend në mënyrë që më vonë historia të shkruhet ashtu siç dëshirojnë disa dhe pa pengesat e fakteve që sjellin këta tempuj qindravjeçare. Kërkojmë që kësaj padrejtësie ti vihet një fund dhe secili të marrë përgjegjësitë e tij.Οι τελευταίες βροχοπτώσεις κατέστρεψαν το ναό του Αγίου Σπυρίδωνα στο Βουνό (φωτογραφίες)


Βουνό – Εξαιτίας των τελευταίων βροχοπτώσεων έπεσε (το έριξαν;;;;) η σκεπή του παλαιού ναού του “Αγίου Σπυρίδωνα” που έχει κηρυχτεί ως μνημείο πολιτισμού της πρώτης κατηγορίας, στο χωριό Βουνό στην περιοχή της Αυλώνας. Η εκκλησία η οποία βρίσκεται στην κάτω γειτονιά του χωριού πριν αρκετό καιρό δεν είχε λάβει κάποια οικονομική ενίσχυση για να συντηρηθεί. Η παλιά σκεπή που είναι εκατονταετίες έπεσε μάλλον στις 3 Μαΐου, καταστρέφοντας σε μεγάλο βαθμό τις εικονογραφίες και άλλο υλικό μέσα σ' αυτήν.

Στην εγκαταλελειμμένη εκκλησία λόγο της μεγάλης φθοράς και εξαιτίας της έλλειψης φροντίδας δεν υπήρχαν άνθρωποι στο εσωτερικό και απλώς από τύχη δεν θρηνήσαμε θύματα.

Την τελευταία φορά που ανακαινίστηκε ήταν το 1998 αλλά αργότερα κάηκε και η σκεπή της μετά την φωτιά φτιάχτηκε πρόχειρα, αν και το Αλβανικό δημόσιο έδωσε τα χρήματα τότε τίποτα δεν έγινε.

Η Εκκλησία του Βουνού είναι του 1778 και έχει βασιλικό ρυθμό. Είναι αφιερωμένη στον Άγιο Σπυρίδωνα ο οποίος έζησε με αγιότητα, δικαιοσύνη και με πολλές προσευχές παρέδωσε το πνεύμα του στο Θεό.

Το σχόλιο: 

Άλλος ένας ελληνορθόδοξος ναός καταστρέφεται και έτσι σιγά -σιγά σβήνει και η ιστορία μας. Το Αλβανικό κράτος δεν επιθυμεί να δώσει την μέριμνα των παλαιών ναών στην Ορθόδοξη Εκκλησία και του πιστούς, όπου και ανήκουν. Αυτό βέβαια δεν αφαιρεί την ευθύνη από τους ντόπιους κατοίκους, ορθόδοξους πιστούς, ελληνικής καταγωγής που δεν μερίμνησαν ώστε αυτό το μνημείο πίστης και πολιτισμού που εκπροσωπεί το είναι τους, να σωθεί. Παντού υπάρχουν τέτοιοι ναοί αλλά δεν κάηκε κανένας (από οποιαδήποτε αιτία, ύποπτη η όχι), ούτε έπεσε λόγο βροχής ειδικά στην Κορυτσά. Στο χωριό Μπομποστίτσα υπάρχουν δύο τέτοιοι ναοί και όμως οι κάτοικοι έβαλαν δικά τους κλειδιά και μερίμνησαν για την συντήρηση τους. Πολλοί αλβανοί αυτό θέλουν να εξαφανιστεί κάθε τέτοιος ναός αλλά τι κάνουμε εμείς για να τους προστατέψουμε. Εκφράζουμε την βαθιά μας λύπη και ευχόμαστε να μην ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο. Όσοι μπορούν να βοηθήσουν ώστε τα ιστορικά μνημεία που αποδεικνύουν ποιοι είμαστε να μην χαθούν και εξαφανιστούν.


http://www.foniortodoksonkoritsas.org/
http://www.foniortodoksonkoritsas.org/

No comments: