Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, May 07, 2014

Δελτίο Τύπου ΟΜΟΝΟΙΑ

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ “ΟΜΟΝΟΙΑ”
BASHKIMI DEMOKRATIK I MINORITETIT ETNIK GREK “OMONIA’’
DEMOKRATIC UNION OF GREEK MINORITY IN ALBANIA “OMONIA”
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Address: Rruga Nr3, Sarande, Albania, email: info@deem-omonoia.com, tel – fax 00355 85222522


Δελτίο Τύπου

Συνάντηση με τον πρωθυπουργό κ. Αντώνη Σαμαρά είχε σήμερα ο πρόεδρος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, κος Βασίλης Μπολάνος. Ο πρόεδρος της Ομόνοιας ενημέρωσε για όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Βορειοηπειρωτικός ελληνισμός τόσο στην ιδιαίτερη μας πατρίδα όσο και την Ελλάδα, όπως τα θέματα παιδείας και ιδιοκτησίας, διοικητικής διαίρεσης, συντάξεων κλπ. Ο πρωθυπουργός ζήτησε την κατανόηση των ομογενών δεδομένης της δύσκολης κατάστασης που βρίσκεται η πατρίδα και δεσμεύτηκε για την καλύτερη αντιμετώπιση όλων των προβλημάτων τα οποία και γνώριζε. Η επίλυση των προβλημάτων δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να αποτελέσουν προεκλογικά πυροτεχνήματα, αλλά θα αντιμετωπιστούν σε εθνική βάση με την ευαισθησία που τους αρμόζουν. Ανανέωσαν το ραντεβού για το προσεχές διάστημα.

Άγιοι Σαράντα 6 Μαΐου 2014 


No comments: