Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, May 04, 2014

Edi Rama pakt me klientin e Sali Berishës, Samir Manen, i jep fshat turistik në Dhërmi

Kryeministri Edi Rama shpërdoron dhe hedh në erë besimin e 1 milion shqiptarëve, për llogari dhe interesa të klaneve të Sali Berishës. Kthesë e befasishme në marrëdhëniet midis qeverisë së rilindjes dhe klientit të parë të Sali Berishës, Samir Mane. Pas takimeve dhe flirtimeve intensive me disa ministra të kabinetit qeveritar, njeriu i monopoleve, Samir Mane, ka ndryshuar “pllakën” me kryeministrin Edi Rama, duke marrë garanci jo vetëm për paprekshmërinë e koncesioneve korruptive që i dha Sali Berisha, por po merr benefite të tjera nga pushteti i ri. Ndërsa 1 milion shqiptarë, pikësëpari, votuan për të shembur monopolet mafioze të Sali Berishës, kreministri i ri i vendit blindon më tej pozitat dominuese të simbolit të monopoleve në Shqipëri, Samir Manes. Çfarë ka ndodhur? Kryeministri Edi Rama i ka dhënë Samir Manes një leje për ndërtimin e një fshati turistik në Dhërmi. Gjithçka në funksion dhe shërbim të Samir Manes. Ndërsa Sali Berisha, pak para rrëzimit nga pushteti, i dha Samir Manes plazhin e Dhërmiut, kryeministri Edi Rama, 8 muaj pas konstituimit të qeverisë së re, i jep Manes leje për ndërtimin e një fshati turistik në Dhërmi. Si mos të mjaftonin disa shërbime monopol që i dhuroi Sali Berisha, Mane po zgjeron aktivitetin e tij me firmën e kryeministrit të ri. Kujtojmë se Sali Berisha i dha Samir Manes kasat fiskale, minierat me ACR, Lotarinë Kombëtare, e futi në tregun e telefonisë etj. Nuk dihet se si e ka gëlltitur grupi parlamentar socialist lejen e firmosur për Samir Manen, në kushtet kur Erjon Braçe, Tom Doshi dhe shumë deputetë me forcë, i kanë kërkuar Ramës rishikimin e koncesioneve të Samir Manes që në ditët e para të qeverisjes. Ndërsa deputetët flasin lart e poshtë për shembjen e monopoleve të Sali Berishës dhe anulimin e koncesioneve korruptive që shkretuan xhepat e shqiptarëve, në qeveri po ndodh e kundërta.    Flirtimi me ministrat    Samir Mane, që pas konstituimit të qeverisë së re, nisi të joshë dhe flirtojë me katër ministra të qeverisë “Rama”. Mane intensifikoi kontaktet me katër ministrat në fjalë, duke u ofruar edhe dreka dhe darka, me qëllim që të vijojë të lulëzojë edhe me qeverinë “Rama”. Afrimi i tij me ministrat në fjalë ka turbulluar dhe trazuar ujërat në selinë rozë. Ndërsa pritej një hetim kapilar ndaj pasurisë së tij, ortaku i Sali Berishës nisi të komprometojë një pjesë të kabinetit qeveritar, për të vazhduar të shkretojë shqiptarët. Përpos ministrave, Mane është parë shpesh edhe në shoqërinë e deputetëve, për t’i përdorur si mburojë për të mbrojtur koncesionet e paligjshme që i ka dhënë Sali Berisha.  


Gazeta "SOT".

No comments: