Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, June 30, 2014

Historia e Himares sipas Islamit (profetit historian) dhe sipas gazetarit francez Rene Puo

send by safo@yahoo.com

Kane kaluar 100 vjet kur Rene Puo udhetoi ne gjithe shqiperine e Jugut duke perfunduar ne Himare, pa dhe regjistroi me deshmine okulare te nje te huaji mbresat e tij nga ajo periudhe e lavdishme edhe per Himaren te cilat i ka permbledhur ne librin e tij "Epiri i Veriut Fatkeq". 
Ato ngjarje jane pare e ripare nga hisotorianet shqiptare e te huaj duke arritur ne perfundime te kunderta. Por sidoqofte, te ndryshosh rrjedhen e kohes sic ka bere nje historian i Nomeklatures, i ashtuquajturi Faik Islami, eshte shenje e keqe per kredibilitetin e kasaj kaste historianesh qe i jane versulur me terbim Himares. 

Ne artikullin e tij te fundit paturpesia arrin kulmin kur therret ne ndihme Sokratin e lashte per te mbeshtetur idete e tij. Dhe cili eshte perfundimi qe na thote ai: himarjotet i kane borxh laberise! (diku me tej ai perdorin dhe termin Himara Labe! o tempora o mores!. Kur do te pushojne se shkruari keta monstra te historise! 
Himara qe i ka rezistuar ekspansionit musilman per shkekuj tani ndodhet para rrezikut me te madh, se bashku me pasadhesit e atyre qe varen ne kishen e Piqerasit ne diten e pashkes ne 1798 gjithe burrat e fshatit, tani jane bashkuar edhe disa nga gjemte tane!  Se bashku me pasardhesit e atyre  qe syrgjynosen dhe larguan pjesen dermuese te banoreve te Dhermiut ne mocalishtet e lurose ne Parge, jne bashkuar edhe disa nga djemte tane dhe kjo eshte me tragjikja ne kete histori. Se bashku me pasardhesit e atyre qe zbarkuan ne qafe te Leres dhe ndertuan nje xhami ne trojet e himarjoteve jane edhe disa nga djemte tane qe historine e kane mesuear nga pushtuesit turq dhe pasardhesit e tyre.
Dhe vjen tani Islami, nje islam i veshur me kostumin e historianit dhe fillon te na rrefeje per momentin kur forcat himarjote, te ndihmuara dhe nga vullnetare nga kreta dhe me ne krye birin e saj te shquar Spiro Milo kaluan ne kundersulm per te rrimarre trojet e pushtuara nga hordhite turke (shqiptare) duke gjetur shtepite e tyre te shkateruara krejt ose te djegura, deri edhe dyert e shtepive ne Piqeras, Lukove, Nivice i kishin ngarkuar me mushka keta barbare, qypat me vaj dhe me ullinj dhe cdo gje qe u dukej atyre barbareve e vlefshme. Te pakten shkruaj per historine, por mos permbys kronologjine historike
Dhe sipas historianit Islam Himara i ka borxh leberve te musimanizuar! 
Por duhet te dini zoti Islam (o profet i madh), se nuk ishin himarjotet qe sulmuan laberine , ishte krejt e kunderta, dhe himarjotet u mbrojten heroikisht, heroike ishte perplasaja ne pilur deri sa u gjet nje njeri i mencur Isamil bej Vlora dhe i terhoqi hordhite turko-shiptare nga lufta me himarjotet
 

No comments: