Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, October 18, 2006

Το ένα τέταρτο των Αλβανών πολιτών ζει σε συνθήκες φτώχειας

ΤΟ 25,4% των Αλβανών πολιτών, περίπου 790.000 άτομα, ζουν σε συνθήκες φτώχειας και, μάλιστα, οι 150.000 από αυτούς συγκαταλέγονται στην κατηγορία αυτών που δεν διαθέτουν χρήματα ούτε καν για την αγορά ψωμιού.

Σύμφωνα με σημερινά δημοσιεύματα του αλβανικού Τύπου, τα στοιχεία αυτά παρουσιάστηκαν σε ημερίδα εμπειρογνωμόνων που διοργανώθηκε χθες με την ευκαιρία της παγκόσμιας ημέρας καταπολέμησης της πείνας.

Διαπιστώθηκε, επίσης, ότι η Αλβανία είναι η χώρα των μεγάλων κοινωνικών διαφορών, αφού τα έσοδα των πλούσιων οικογενειών είναι 12 φορές μεγαλύτερα από τα έσοδα των φτωχών οικογενειών.

Ο δείκτης αυτός στην Ευρώπη είναι σχεδόν πέντε φορές χαμηλότερος.

Πηγή: ΑΠΕ

No comments: