Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, November 25, 2006

Diskutimi ne Parlament i ceshtjes se Arsimit.

24/11/2006 10:26 (ERT)

Do te diskutohet sot ne Parlament, nga udheheqesit politike ceshtja e Arsimit, pas konstatimeve te profesoreve te shquar te Institucioneve greke dhe te huaja, se Arsimi i Larte ne Greqi, ka probleme te shumta dhe serioze.
Pervec kuadrit te ri ligjor, per universitetet qe pritet pas perfundimit te dialogut ne Komisionin e Ceshtjeve Arsimore, do te paraqiten edhe pikpamjet e partive, per revizionimin e nenit 16 ne lidhje me krijimin e universiteteve jo shteterore.
Kryetari i Pasoku-t Jorgos Papandhreu pritet te shprehet pro revizionimit te nenit 16 te Kushtetutes, ndersa deputete dhe kuadro te Pasoku-t dhe rinise se tij, shprehen kundershtimin e tyre. Kuadrot e njohur Evangjelos Venizelos dhe Andreas Loverdhos u distancuan nga pozicionimi zyrtar i partise.
22 profesore te shquar greke kerkojne shkallezimin e menjehershem te funksionimit te shkollave te larta ne vendin tone. Profesoret, te cilet u thirren te paraqesin mendimet e tyre per kete ceshtje serioze, rane dakort se nevojitet zgjidhja imediate dhe drastike e saj.
Midis te tjerash propozojne mesimdhenie dhe studime me nivel te larte,
harmonizimin e institucioneve dhe strukturave, me prototipet nderkombetare, procedura jo politike per zgjedhjen e rektoratit, lidhjen e financimit me vleresimin, ndryshimin e kuadrit te mbrojtjes se azilit universitar, si edhe vendosjen e stimujve, per pedagoget dhe studentet e afte.
Profesori i shquar Dhimitris Navopulos, si edhe koleget e tij, nenvizuan se, ne se nuk do te behen ndryshime, atehere loja per universitetet greke eshte humbur.

No comments: