Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, November 09, 2006

Dule: Vendimi, në përputhje me rregullat e Bashkimit Evropian

Shekulli

Kryetari i PBDNJ-së, Vangjel Dule, mbështeti vendimin e qeverisë së Greqisë për dhënien e nënshtetësisë greke banorëve të minoritetit grek që jetojnë në Shqipëri. Dule tha dje për mediat, se dyshtetësia merret në mënyrë individuale. Por, sipas tij, kjo do të varet nga aktet nënligjore të vendimit që ka marrë qeveria greke.“Natyrisht, që kërkon aplikim individual. Është një çështje që në aspektin praktik gjykohet dhe vendoset në rrafshin individual. Rrjedhimisht se kë do të prekë, sa do të prekë dhe kur do t’i prekë, mbetet për t’u parë në aktet nënligjore që do të rrjedhin nga ky vendim që ishte një vendim në parim”, - tha Dule. Kryetari i PBDNJ-së shtoi se, minoritarët që jetojnë në Shqipëri pas marrjes së nënshtetësisë greke, nuk janë të detyruar që të lënë nënshtetësinë shqiptare. Dule sqaroi më tej, se vendimi i qeverisë greke është në përputhje me rregullat e Bashkimit Europian. “Edhe ky vendim është konform legjislacionit në fuqi në Bashkimin Europian dhe garanton pikërisht dynënshtetësi. Sa për dijeni, kemi Konventën e Këshillit të Europës, e cila është miratuar edhe nga vendi ynë, pra kjo konventë është nënshkruar dhe garanton të drejtën e dy apo më shumë shtetësive për anëtarët e vendeve të Evropës dhe është kjo konventë, e cila parashikon edhe aspekte të tjera që rregullojnë të drejtat dhe detyrimet e qytetarëve të vendeve anëtare me dy apo më shumë shtetësi”,- tha Dule, partia e të cilit, më së shumti përfaqëson të drejtat e minoritetit grek.

No comments: