Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, November 09, 2006

Nënshtetësia, Berisha: Vendim pozitiv, për emigrantët tanë në Greqi

Shekulli

Kryeministri, Sali Berisha, e ka cilësuar një hap pozitiv dje vendimin e qeverisë greke, për dhënien e nënshtetësisë minoritarëve grek, por duke marrë të mirëqenë faktin se vendimi lidhej me emigrantët shqiptarë në Greqi që janë të pajisur me kartën e homogjenit. “Qëndrimi im është, që Greqia dhe të gjitha vendet anëtare të BE-së, të mund t’jua japin nënshtetësinë sa më shpejt të jetë e mundur të gjithë emigrantëve që punojnë aty. Nuk është pasaporta ajo që ndryshon kombësinë, as dhe identitetin kombëtar. Ky është një akt që lehtëson jetën e qytetarëve me origjinë shqiptare në Greqi, në Itali, në Gjermani apo kudo që ata mund të ndodhen. Vendimi i qeverisë greke, është në kuadrin e normalizimit të mëtejshëm të jetës së tyre”,- tha dje Berisha, pas pyetjes se përfaqësuesve të medias lidhur me vendimin e dy ditëve më parë të marrë nga qeveria greke. Në fakt, kryeministri Berisha ka theksuar edhe njëherë se vendimi në fjalë, është marrë për qytetarët që jetojnë dhe punojnë në Greqi. “Ky vendim është marrë për qytetarët që jetojnë dhe punojnë në Greqi, gjë të cilën unë e shoh si një përparësi për ta”,- tha Berisha. Ndërkohë, dy ditë më parë, qeveria greke vendosi që për të gjithë shtetasit shqiptare me kombësi greke, që kanë Kartën e Homogjenit (dokumenti që vërteton kombësinë greke) do të mund të marrin pasaportë greke. Po dy dite me parë, si ministrja e Jashtme, Dora Bakojanis, ashtu edhe ministri i Brendshëm grek, saktësuan se edhe Kushtetuta Shqiptare e lejon dhënien e dyshtetësisë, duke lënë të kuptohet se vendimi përfshinte edhe shtetasit shqiptarë që jetojnë në Shqipëri, dhe që janë të pajisur me kartën e homogjenit.

No comments: