Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, November 09, 2006

Godo si zakonisht kunder homogjeneve greke

Shekulli

Presidenti i Asamblesë Republikane dhe politikani i njohur, Sabri Godo, e ka cilësuar shkelje të drejtave ndërkombëtare vendimin e dy ditëve më parë të qeverisë greke, për dhënien e shtetësisë greke shtetasve shqiptare që janë të pajisur me Kartën Homogjene. Në një deklarim për mediat, Godo ka saktësuar se normat ndërkombëtare ndalojnë dhënien e shtetësisë kolektive dhe se akte të tilla kanë bërë në të kaluarën shtete diktatoriale. Godo ka argumentuar gjithashtu, se qeveria greke i jep vetes lirinë të caktojë në mënyrë të njëanshme homogjenitetin e shtetasve shqiptarë. Duke folur edhe nën cilësinë e një prej hartuesve të Kushtetutës, Godo shtoi se është e papranueshme që Greqia t’i imponojë Shqipërisë ndryshimin e Kushtetutës, duke shfrytëzuar momentet e dobësisë së popullit shqiptar. “Mbetet në dorën e saj, të shpallë minoritare këdo shtetas shqiptar që është i disponuar që ta pranojë një gjë të tillë, dhe janë të shumtë ata që mund të pranojnë në kohën e sotme për shkak të kushteve tona të njohura tashmë Njerëzit duan punë dhe këtu nuk gjejnë dhe janë të detyruar që të përballojnë rreziqet e emigracionit dhe mua me duket se nuk është ndonjë gjë e mirë, që të përfitohet nga një moment dobësie”,- tha Godo. Ai mohoi gjithashtu, faktin se kryeministri Berisha mund të ketë dhënë pëlqimin e tij për këtë vendim, gjatë vizitës së tij në Greqi. Godo shprehet, se qeveria shqiptare në të njëjtën kohë duhet ta referojë këtë çështje në Parlamentin Evropian, OSBE dhe organizmat e tjerë euroatlantikë.

2 comments:

Anonymous said...

Plaku i mire Godo duket se nuk njeh konventat europiane qe eshte firmosur edhe nga Shqiperia


“Edhe ky vendim është konform legjislacionit në fuqi në Bashkimin Europian dhe garanton pikërisht dynënshtetësi. Sa për dijeni, kemi Konventën e Këshillit të Europës, e cila është miratuar edhe nga vendi ynë, pra kjo konventë është nënshkruar dhe garanton të drejtën e dy apo më shumë shtetësive për anëtarët e vendeve të Evropës dhe është kjo konventë, e cila parashikon edhe aspekte të tjera që rregullojnë të drejtat dhe detyrimet e qytetarëve të vendeve anëtare me dy apo më shumë shtetësi”-V. Dule kryetar i PMDNJ

Anonymous said...

"Vendimi i qeverisë greke është në kuadrin e normalizimit të mëtejshëm të jetës të emigrantëve dhe unë mund t'ju them se nuk më vjen mirë që media e deformoi këtë vendim", u shpreh dje kyeministri Sali Berisha.-Koha jone


stefaneli