Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, November 01, 2006

Ekspedita shqiptaro-greke, Antigonea

Ekspedita shqiptaro-greke, përfundon misioni

Shekulli


Gjirokastër - Ekspedita arkeologjike greko-shqiptare në qytetin antik të Antigonesë ka përfundon misionin e një muaji gërmimesh. U bënë kërkime në pjesën qëndrore të qytetit antik, në disa fragmente të murit të dytë rrethues, u kryen rilevimi topografik i gërmimeve të mëparshme dhe disa sondazhe në vendet ku mendohet se ndodhen nekropoli dhe teatri i qytetit. U zbuluan një pjesë e bllokut të banesave më peristil, një mur poligonal dhe sende të përdorimit të përditshëm. Në një kuadrat banesash të vendosura në pjesën qëndrore të Antigonesë 2 300-vjeçare u gjendën 15 monedha bronzi, shumica e të cilave me mbishkrimin IPIROTOM, ANTIGONON dhe disa me mbishktimin APOLLON. Në inventarin e gjetjeve përfshihen sende të tjera të përdorimit të përditshëm kulturor, ushtarak, ekonomik dhe jetik si enë balte, amfora, pjata balte, tjegulla që shërbenin për mbulimin e çative, maja heshtash, gjyle guri, fragmente të godinave urbane dhe të mureve rrethues. “Ndonëse numri i monedhave të zbuluara në Antigone edhe në ekspeditat e realizuara këtu kryesisht nga prof. Dhimosten Budina, arrin në 1 000 copë dhe që u përkasin qytetërimeve të ndryshme nga Azia e Vogël, Greqia, Kërkyra e deri dhe Roma e Lashtë, e që dëshmojnë për shkëmbimet ekomomike, monedhat e gjetura nga kjo ekspeditë kanë rëndësinë e tyre shkencore dhe historike. Do duhen studime të plota nga ekspertët e fushës”, theksojnë arkeologët. Në anën Lindore dhe Jugore të Antigonesë, rreth 450-500 metra jashtë murit fortifikues me gurë pareloid, u zbulua një mur poligonal që sipas ekspertëve dëshmon për një teknikë të lartë ndërtimi të kohës. Sipas drejtorit të Zyrës së Administrimit dhe Menaxhimit të Parkut të Antigonesë, Ëngjëll Serjani “u nënshkrua një marrëveshje mes Institutit Arkeologjik të Tiranës dhe ZAMPAA për një fazë të dytë ekspedite shqiptaro-greke.” U ra dakord që në kuadrin e bashkëveprimit shkencor të dy palëve Institutit Arkeologjik në Tiranë dhe Eforirinë Prehistorike Klasike Nr. 12 të Janinës, të vazhdojnë kërkimet gjatë vitit 2007. Një varr monumental i vendosur në pjesën ku dikur mendohet të jetë shtrirë nekropoli i qytetit antik epirot i Antigonesë dhe disa objekte brenda tij si pjesa e përparme të një përkrenareje prej bronzi dhe disa armë ishin disa nga zbulimet e arkeologëve që kishin zbritur aty më në fund pas 20 vitesh.

01/11/2006

No comments: