Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, November 15, 2006

Kadare dhe shpjegimi i tij semplist per musilmanizimin e shqiptareve

“Shqiptarët donin armë, prandaj u bënë myslimanë” ka deklaruar I. Kadare

“Disa të tjerë vendosën: Lë armën, mbaj kryqin” (Lexo ne shekulli intervisten e Kadarese ne Kosove)

Ky perfytyrim i I. Kadare gjen pergenjeshtrim ne Mirdite dhe ne Himare.
Himarjotet mbajten dhe kryqin dhe armet.

1 comment:

Anonymous said...

me vjren keq por me duhet ta them, nese t'u eshte bere vetvetja i urryes per shkak qe e ke emrin musliman, atehere une do te financoj qe ta blesh nje revole prej nga je (Shqiperia), dhe ti japesh fund jetes, sepse gjurat nuk mund te ndryshohen sa qel e mbyll syte. JU Zoti Kadare nuk mund te ndryshoni, edhe pse mundoheni te jeni ne krah te perendimoreve apo te amerikaneve, nuk mund ti shtyesh me zor qe te duan te tjeret sepse ti e urren vetveten sepse je Musliman, mirepo te tjeret te duan nese e mbron ate qe e ke, nuk i mohon vyrtytet tua kombetare, fetare dhe tradicionale, sepse keto te gjitha nuk jane NJE por te ndara te cilat e krijojne NJE njesh tjeter te cilin e quajme KARAKTER, te cilin ma merr mendja qe e ke humbur dhe qe ka filluar te te mos vleje shume, sikur gjerat qe shiten ne treg, me nuk shitesh fare, nuk te blen kush edhe pse je fare i lire.
Me respekt per te gjithe Iliri, Afghanistan.