Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, November 29, 2006

Projektligj i ri per politiken e emigracionit

Projektligj i ri per politiken e emigracionit.

29/11/2006 09:12

Komiteti qeveritar qe u mblodh dje nen drejtimin e kryeministrit Kostas Karamanlis, miratoi projektligjin per politiken e emigracionit.
Ministri i Brendshem Prokopis Pavlopulos,duke dale nga Pallati Maksim, theksoi se te gjithe emigrantet qe kane ardhur ilegalisht ne Greqi, perpara 31 dhjetorit te vitit 2004, do te kene mundesi deri ne muajin prill te vitit 2007, te dorezojne ne sherbimet kopetente, dokumentat zyrtare qe te legalizohen.
Deri sot kane bere kerkese per legalizim 180000 emigrante.Konkretisht, Ministri i Brendshem tha, se emigrantet mund te legalizohen, ne qofte se vertetohet me dokument shteteror, i cili nuk dyshohet,qendrimi i tyre ne Greqi deri ne daten 31 dhjetor 2004, ose ne qofte se kane certifikate lindjeje te femijve te tyre, ose akt martese, ose kerkese per leje qendrimi ne rrethet ose deftese te femijve te tyre nga shkollat.
Ai vuri ne dukje se synimi i dekreteve qe u miratuan, eshte sa me pak burokraci dhe inkuadrimi sa me i qete i emigranteve, me propozime konkrete, si p.sh.ulja e taksave te pageses dhe lehtesimi i ribashkimit familjar me masa konkrete.
Zoti Pavlopulos nenvizoi se behet perpjekje e jashtezakonshme, per zgjidhjen e problemeve te mbetura nga dhjetevjecari i kaluar, ndersa sot shtoi, vendi yne ushtron nje politike bashkekohore emigracioni, ne nje kohe kur vendet evropiane qe kane nje tradite te madhe ne perballimin e ketij problemi, jane dogmatike.

No comments: