Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, November 22, 2006

Qarkorja per levizjen e emigranteve me rastin e festave.

22/11/2006 09:20

Ministria e Rendit Publik ka dhene nje qarkore, qe u jep mundesine emigranteve, te vizitojne me procedura te thjeshtesuara, atdheun e tyre, me rastin e festave te fundvitit.
Sipas kesaj qarkoreje, te gjithe shtetasit e huaj, qe kane leje qendrimi ne Greqi dhe kane bere kerkese, per vajtjen ne vendin e tyre, per festat e fundvitit, te gjithe ata qe kane leje qendrimi te skaduar, por qe kane bere kerkese per rinovimin e saj, si edhe personat homogjene, do t`i nenshtrohen procedurave me te thjeshta ne pikat kufitare.
Qarkorja eshte e vlefshme per periudhen kohore 15 dhjetor deri ne 31 janar 2007.
Per me teper informacion te interesuarit mund te komunikojne ne telefonin, 210-6977182 ( Drejtoria e Emigranteve, Shtabi i Policise Greke).
http://news.ert.gr/

No comments: