Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, November 24, 2006

Sa minoritare ka shqiperia sipas "Shekullit"

Note: a nuk egziston valle nje menyre konkrete per te numuruar nje komunitet njerezish ? Regjistrimi i popullsise me kombesi greke dhe shtetesi shqiptare i referohet shifrave te paraluftes se dyte boterore te nje popullsie totale 850 000 banore ne Shqiperi me rreth 35 000 te kombesise greke.Deri tani nuk dime ndonje regjistrim te lire e te vullnetshem te popullsise ne Shqiperi sipas perkatesise kombetare dhe fetare (e cila ka ndryshuar ndjeshem pasi nje mase e madhe emigrantesh ne Europe kane perqafuar fene e krishtere). Mbase kjo do ta zgjidhte lemshin e diskutimeve te kota.


14/11/2006 në orën 12:13 · Publikuar në Politika Blog, Shoqeria Blog · Nga: Anila Rama


Anila Rama Zyrtarisht, nuk ka ndonjë shifër të saktë, lidhur me numrin e minoritarëve grekë që jetojnë në Shqipëri. Statistikat e ndryshme thonë se në Shqipëri numri i total i minoritarëve me kombësi greke, është përafërsisht nga 1 % deri 3% të numrit të përgjithshëm të popullsisë. Mendohet se ka gati 35 mijë grekë etnikë, dhe popullsia e përgjithshme e vendit, mendohet se është gati 3.5 milionë banorë. Por për shkak të emigrimit të vazhdueshëm të këtij komuniteti drejt Greqisë dhe regjistrimeve te reja nen emra te ndryshuar apo te falsifikuar edhe kjo shifër nuk mund te merret per bazë. Nga ana tjetër, shteti grek gjithmonë pretendon për një numër shumë të lartë të minoritarëve grekë me banim në Shqipëri. Sipas statistikave zyrtare të Regjistrimit të Popullisë në vitin 1989, pakicat e ndryshme në Shqipëri, janë 3%. Me ndryshimin e sistemit politik, ka pasur një prirje nga pala greke për të deklaruar shifra shumë të të larta të komunitetit të minoritarëve grekë në Shqipëri. Shtypi grek këto ditë ka dhënë shifra të ndryshme. Është folur fillimisht për 60 mijë minoritarë, më pas për 120 mijë dhe gazeta te rendesishme greke , ka botuar dy ditë më parë një lajm, sipas të cilit kartën e homogjenit që provon kombësinë greke, e posedojnë rreth 200 mijë shqiptarë!!!

No comments: