Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, November 23, 2006

Telemarathona from ERT-1: gathered is 531.000 EuroThe Telemarathone organised from ERT-1 at 19-11-2006 is organised from ETO
In picture you see the president of ETO, wich was on the ERT-1 during the telemarathona

First estimation for the foud gathered is 531.000 Euro
This amound will go to construct two medical centre :In Himara and South Rossia


THE NATIONAL FUND (ETO)

From one end of the Balkans to the other, from one shore of the Black Sea to the other, hundreds of thousands of Hellenes live in poverty that threatens their families and themselves

World SAE President and the SAE Executive Board have undertaken responsibility for promoting ETO in the different regions.

The National Fund (Ethniko Tameio Omogenon) was established to raise the necessary funds for projects internationally. As a first step, SAE members and their friends are asked to become members of ETO for US $100. The second step consists of reaching 70,000 (1% of all the estimated Hellenes outside Greece) which would produce an unprecedented $7 million.

For more information on the ETO please call SAE's Thessaloniki office at +302-310-411-955; +302-310-411-886.

No comments: