Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, November 21, 2006

To the Finnish Presidency's Warning...

To the Finnish Presidency's Warning

Turkey's Response
21 Nov 2006 15:49:00

By Christos Pagonis


Sources: ANA-MPA, ΝΕΤ

Touching on the Finnish Presidency’s stark warning, Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said, "When things we cannot accept come before us, it is impossible for us to sign them," assuring that the talks are continuing. He further argued that the country’s Foreign Minister Abdullah Gul is to fly to Helsinki escorted by a panel of state officials and diplomats.

Furthermore, commenting on information whereby the Finnish EU Presidency is merely waiting for Turkey to either accept or turn down the proposal, Turkey’s FM Abdullah Gul assured that the talks with the Finnish Presidency are continuing.

"Don’t give such a date to this work, (this is) blackmail. You cannot do this with such things," claimed Gul, who is due in Helsinki on Sunday. The Turkish FM explained that sometimes things are wrongly put, adding, "The Finnish Presidency is making efforts, we [Turkey] too support those efforts."

Speaking to reporters after his meeting with PM Erdogan and State Minister Ali Babacan, Gul maintained that the talks are continuing and should all interested parties come up with a way, Turkey would gladly wait, although it has done everything on its part. Gul also said that Turkey singed the additional protocol to see free trade with the breakaway Turkish Cypriots it backs in the north of the divided Mediterranean island get restored.

The Turkish FM further added that during the talks held prior to the approval of the protocol, the decision calling on Turkey to unconditionally sing and approve the protocol turned into a decision just asking Turkey to sign it. Gul also noted that Ankara is expecting the EU to commit itself to its obligations. "We still have time," he added.

No comments: