Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, December 03, 2006

Στις 7 Δεκεμβρίου η επόμενη αποστολή διαστημικού λεωφορείουTo πλήρωμα ποζάρει με φόντο την εξέδρα εκτόξευσης

Ακρωτήριο Κανάβεραλ, Φλόριντα

Η NASA έδωσε την Τετάρτη το πράσινο φως για την εκτόξευση του διαστημικού λεωφορείου Discovery την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου με αποστολή τη συνέχιση της κατασκευής του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού (ISS).

Το σκάφος με επταμελές πλήρωμα θα αναχωρήσει από το Διαστημικό Κέντρο Κένεντι στις 21:35 τοπική ώρα (4:35 ώρα Ελλάδος της Παρασκευής 8 Δεκεμβρίου) θα είναι η τρίτη και τελευταία αποστολή του έτους. Θα είναι επίσης η πρώτη εκτόξευση μετά την τραγωδία του Columbia το 2003 που πραγματοποιείται στη διάρκεια της νύχτας.

Στη διάρκεια της 12ήμερης αποστολής, το πλήρωμα θα αλλάξει βασικά τμήματα της καλωδίωσης του ISS εν όψει της άφιξης των νέων εργαστηριακών μονάδων της Ευρώπης και της Ιαπωνίας. Ο σταθμός τροδοφοτείται από ένα εφεδρικό σύστημα ενέργειας από την άφιξη της αμερικανικής εργαστηριακής μονάδας πριν από έξι χρόνια.

Οι εργασίες στην καλωδίωση θα είναι λεπτές και απαιτούν να διακοπεί η ηλεκτροδότηση σε μεγάλο μέρος του τροχιακού συγκροτήματος, μια κίνηση που δημιουργεί ανησυχία στη NASA καθώς ορισμένα συστήματα δεν μπορούν να παραμείνουν για πολύ ώρα χωρίς θέρμανση.

Για την ολοκλήρωση της συναρμολόγησης του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού, κόστους άνω των100 δισ. δολαρίων απαιτούνται ακόμα 14 αποστολές της NASA ως το 2010, οπότε τα διαστημικά λεωφορεία θα παροπλιστούν για να αντικατασταθούν το 2013 από το νέο σκάφος Orion.

news.in.gr, με πληροφορίες από Associated Press, ΑΠΕ/Reuters/Γαλλικό

No comments: