Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, December 06, 2006

Dy projektligje per amnistine

Pyetje: A do kete amnisti per 5 himarjotet e denuar nga gjykata e rethit Vlore?
Ju lutemi juristeve qe e lexojne kete site te na japin nje pergjigje

Laureta RRYÇI, Aulona KADILLARI (Tirana Observer 6-12-2006)

Projektligji për amnistinë duket se do t'iu dhurojë lirinë edhe të dënuarve që janë ekstraduar nga burgjet greke. Kështu, ndoshta për herë të parë, kjo kategori të burgosurish do të përfitojnë nga amnistia. Burime nga Ministria e Drejtësisë pohuan dje për "Tirana Observer", se sapo Kuvendi të miratojë projektligjin do të nisë menjëherë hartimi i listës me emrat e të dënuarve që përfitojnë. Të njëjtat burime shpjeguan se, në këtë listë do të përfshihen të gjithë ata shqiptarë që janë dënuar nga gjykatat greke, por plotësojnë kriteret që janë në projektligj. Por nuk përfitojnë ata të dënuar të cilët kanë bërë kërkesën në Ministrinë e Drejtësisë, por ende kërkesa e tyre nuk është pranuar.
Kategoritë që përfitojnë
Sipas të dy projektligjeve, amnisti do të kenë të gjithë ata persona të dënuar nga Gjykata e Shkallës së Parë dhe që brenda afatit ligjor nuk kanë bërë ankim ose apel në Gjykatën e Apelit si dhe personat e dënuar nga Gjykata e Apelit. Po kështu, në projektligj thuhet se pushohen ndjekjet penale për çështjet në hetim, për çështjet e pashqyrtuara nga gjykatat si dhe për kallëzimet që ndodhen në këto organe dhe në organet e rendit publik, për veprat penale të kryera deri në datën 1 shtator 2006, për të cilat Kodi Penal parashikon një dënim me burgim deri në 3 vjet ose për çdo lloj dënimi tjetër më të butë. Ndërkohë në nene të veçantë janë përcaktuar qartë të gjithë ata të dënuar që nuk përfitojnë. Sipas specialistëve që kanë hartuar këtë projektligj, është menduar se të burgosurit që kanë marrë një dënim për vepra penale si vrasje, shfrytëzim prostitucioni, financim terrorizmi, rrëmbim personi, vjedhje me dhunë e disa të tjera që përbëjnë rrezik për shoqërinë, nuk duhet të përfshihen në këtë amnisti.

No comments: