Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, December 06, 2006

Qeveria britanike shpalli dje rregullat e reja për lejen e qëndrimit në Angli.

(marre nga gazeta "Panorama", 6-12-2006)

Qeveria britanike shpalli dje rregullat e reja për lejen e qëndrimit në Angli. Rregullat e reja për emigrantët mësohet se do të zbatohen për të huajt me qëndrim në Angli, që nga 2 prilli i vitit 2007.

Kushdo që kërkon një leje qëndrimi duhet të plotësojë ato që dje janë cilësuar nga qeveria britanike “kushte të domosdoshme”. Bëhet fjalë për gjuhën angleze, e cila duket se është kushti themelor për të fituar një leje qëndrimi në Angli. Të gjithë aplikuesit për leje qëndrimi, duhet t’i nënshtrohen një provimi të rregullt, ku duhet të dëshmojnë njohuritë e tyre në komunikim dhe në të shkruar në gjuhën angleze. Një tjetër kusht veç njohjes së mirë të gjuhës, është edhe niveli i njohurive mbi Britaninë, kulturën dhe historinë e saj. “Të gjithë ata që duan të marrin një leje qëndrimi, duhet që para se ta zotërojnë atë, t’i nënshtrohen një provimi të gjuhës angleze dhe njohurive mbi jetën në Britani”, kanë pohuar zyrtarët. Në kategorinë e atyre që preken nga rregullat e lejes së qëndrimit janë edhe qindra emigrantë nga Shqipëria dhe Kosova, që kanë emigruar dhe janë vendosur në Angli, ku vazhdojnë të punojnë dhe të presin lejen e qëndrimit. Njoftimi për ndryshimin e rregullave dhe kërkesat e reja për përfitimin e lejes së qëndrimit, është bërë dje nga qeveria e Londrës, përmes ministrit të Imigrimit, Liam Byrne. Ai konfirmoi se rregullorja e re do të zbatohet që në muajin prill të vitit të ardhshëm 2007 për të gjithë të huajt me qëndrim në Angli.

No comments: