Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, December 12, 2006

Transparence e grafikut te erresires

Data e Publikimit: 09/12/2006 (Zeri popullit)

Autori i Lajmit:
Hamdi Jupe
Më në fund, KESH-i e dha sihari
qin për popullin: u publikuan
grafikët e fikjes së dritave në qytete dhe krahina të ndryshme të vendit. Tani qytetarët nuk do të anktohen më se dritat ikin orar e pa orar. Jo, tani ata do të jenë të lumtur, se e dine se kur do të ikin dritat, pavarësisht nga zgjatja e errësirës, pavarësisht se për Tiranën, për shembull, grafiku është dhënë me dy variante! Bile për këtë transparencë të plotë të errësirës para publikut, mund t'i jepet një fletë lavdërimi KESH-it nga ana e qeverise! Kjo është ironia therëse e deklarimit të grafikëve të fikjes së dritave nga ana e KESH-it. Kjo është me të vërtetë për të vënë ulërimën. Në vitin e dytë të qeverisjes së saj, Partia Demokratike ngriti duart lart përpara paaftësisë së plotë të saj, për të zgjidhur, apo për të lehtësuar, krizën e energjisë elektrike në vend. .....

No comments: