Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, January 02, 2007

Πολύωρη ταλαιπωρία για χιλιάδες ταξιδιώτες στο τελωνείο της Κακαβιάς


Tεράστιες ουρές λεωφορείων και επιβατικών αυτοκινήτων σχηματίσθηκαν στην Κακαβιά τα ξημερώματα της Τρίτης, καθώς άρχισε η επιστροφή χιλιάδων Αλβανών μεταναστών και ομογενών από τη Β.Ήπειρο, που είχαν ταξιδέψει στη γειτονική χώρα για τις γιορτές.

Μέχρι τις 11:30 είχε δημιουργηθεί το αδιαχώρητο, καθώς από τις 02:10 τα ξημερώματα είχαν διακοπεί τα ηλεκτρονικά συστήματα του Δικτύου Σένγκεν από βλάβη στο δίκτυο του ΟΤΕ και το τελωνείο διέκοψε την λειτουργία του, αφού δεν ήταν δυνατός ο έλεγχος των εισερχόμενων και εξερχόμενων ταξιδιωτών και αυτοκινήτων.

Οι ουρές των αυτοκινήτων, κυρίως στο αλβανικό έδαφος, εκτείνονταν σε μήκος χιλιομέτρων. Από τις 11:30 που αποκαταστάθηκε η λειτουργία του συστήματος άρχισε η είσοδος των αυτοκινήτων στην Ελλάδα, με προτεραιότητα στα δεκάδες λεωφορεία.

Μόνο από το τελωνείο της Κακαβιάς τις παραμονές των εορτών πέρασαν στην Αλβανία περισσότεροι από 70.000 μετανάστες στην Ελλάδα, που όλοι τους άρχισαν να επιστρέφουν. Η επιστροφή θα συνεχιστεί και τις επόμενες μέρες και για τον λόγο αυτό έχουν ενισχυθεί οι βάρδιες αστυνομικών και τελωνειακών στην Κακαβιά.

Από την βλάβη στα δίκτυα του ΟΤΕ διακόπηκαν οι τηλεφωνικές συνδέσεις σε μεγάλες περιοχές του νομού Ιωαννίνων και η αποκατάστασή τους άρχισε να γίνεται σταδιακά από το μεσημέρι.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

1 comment:

Web Master said...

Απ’ ότι φαίνεται η τεχνολογία ποτέ δεν βοηθάει την μαζική διέλευση των μεταναστών από τα σύνορα. Δεν γνωρίζω τι έγινε ακριβώς τώρα, αλλά είναι ένα μόνιμο γεγονός που με απασχολούσε πάντα όταν επέστρεφα στην Ελλάδα.
Ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή θα καλυτερέψουν τα πράγματα και επιτέλους θα περνάμε σαν άνθρωποι από τα σύνορα!