Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, February 21, 2007

24 hours-news:Victoir of Bollano

Konfirmohet fitorja e Bollanos ende pa u numeruar kutia e fundit e votimit.
Situata u zhbllokua pas arestimit te kryetarit te komisionit te zgjedhjeve te Himares si dhe komisionerit gangster Simon Koka ne shtepine ku rri me qira ne Qeparo.
Caktohet komision i ri per numurimin e zgjedhjeve dhe ajo qe nuk u be per 4 dite e 4 nete u be per nje gjysem dite.
Pra ne kete monet pa u mbaruar numurimi i kutise se fundit, me gjithe pavlefshmerine e 35 % te fleteve te votimit te 1000-es se pare per Bollanon, numurimi i njemijeshes se dyte nxori Bollanon fitues
Pra himarjotet e shprehen vullnetin e tyre me voten e lire qe rrezikoi te dhunohej.
U kthyen po sot dhe vezhguesit e OSBE te cilet u terhoqen qe dje duke pare lojen e ndyre te disa njerezve shpirt vegjel. Ne feten e fituesve merr pjese dhe Vangjel Dule dhe deputeti i Himares Spiro Peci. Me vone do te kemi njoftime me te reja nga i derguari yne i posacem ne Himare

No comments: