Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, February 09, 2007

ENIMEROSI: ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Τα προβλήματα των μεταναστών συνεχίζονται και διευρύνονται. Παρά τους 4 νόμους για τους μετανάστες μέσα σε 8 χρόνια, τα δεκάδες διατάγματα και τις εγκυκλίους , οι μετανάστες εξακολουθούν να είναι προσωρινοί και να αποτελούν την πιο «φτηνή» εργατική δύναμη χωρίς εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα.

Η Α.Δ.Ε.Δ.Υ., οι δημόσιοι υπάλληλοι, είμαστε αλληλέγγυοι με τους μετανάστες και θεωρούμε ότι η κατοχύρωση των δικαιωμάτων τους αφορά όλους τους Έλληνες εργαζόμενους.

Το Σάββατο 10 Φλεβάρη είναι η μέρα του κοινού αγώνα για ίσα δικαιώματα.

Συμμετέχουμε στο αντιρατσιστικό συλλαλητήριο και διεκδικούμε:

1.- Ελληνική υπηκοότητα σε όλα τα παιδιά μεταναστών που γεννήθηκαν εδώ.

2.- Όχι στις ουρές, που αποτελούν εξευτελισμό της ανθρώπινης προσωπικότητας. Όχι στα ακριβά παράβολα και τις ληγμένες άδειες. Μαζικές προσλήψεις στα γραφεία μεταναστών, όχι στην κοροϊδία των συμβασιούχων.

3.- Χαρτιά σε όσους δεν έχουν.

4.- Όχι στη σύνδεση της γλώσσας με την άδεια παραμονής. Η μόρφωση πρέπει να είναι δικαίωμα και όχι διαβατήρια για λιγότερα δικαιώματα.

5.- Ίσα δικαιώματα με τους Έλληνες εργαζόμενους και τη νεολαία.

Όλοι στο συλλαλητήριο

Σάββατο 10 Φλεβάρη, ώρα 15.οο στην Ομόνοια

Κοινός αγώνας Ελλήνων εργαζομένων και μεταναστών ενάντια στο ρατσισμό, την ανεργία, τη φτώχεια.

Από την Ε.Ε. της Α.Δ.Ε.Δ.Υ.

No comments: