Monday, February 12, 2007

GATI MANIPULIMI DHE DHUNA NE NE HIMARE.

Mario Levendi [pentagramus2007@yahoo.com]

Jam nje qytetar Himariot,ose himariot i diaspores. Te Dielen date 11 Shkurt, ne te tri televizionet qendrore te Shqiperise RTSH, KLAN dhe Top Channel, ishte perqendruar dueli per Himaren. Duke perjashtuar dy privatet, ajo qe ka ndodhur me RTSH ku perballe nje gazetari "qimekuq" ndodheshin V. Bollano dhe Dh. Llazari, ndodheshin gjithashtu edhe tre gazetare te tjere qe manipulonin, kontrrollonin dhe censuronin kantidatin Bollano. E vecanta eshte se ne kete perplasje elektorale ishte edhe gazetari i njohur anti himariot djali i Konsullit shqiptar ne Himare Lefter Cipes, Aleksander Cipa.

Pas atyre perdeve te RTSH, pas kantidatit Dh. Llazari, qendronte nje pseudo Himariot nga Palasa. Gjithe skenari ishte kurdisur prej atij. Ai vjen nga Kosova, por ka shtepi ne Palase. Ai eshte shef i shtabit elektoral te Dh. Llazarit dhe keshilltar i Kryeministrit Berisha. Ai qendron pas fushates dhe drejtimit te Llazarit, ai eshte dirigjenti dhe padroni i Llazarit. Eshte ai qe ka premtuar se 7501 do te qendroje ne Himare., Eshte ai qe thote se Himaren do ta lulezojme me investime qe nga Rogneri, tek Kakomea e "Club Mediteranean" eshte ai qe kerkon tu mare Dhralene Dhermiasve dhe tua jape mafias, eshte ai qe i ka premtuar shefit te tij Berisha se "do ta shkrije Himaren" eshte ai qe ka gjetur partnerin me te besueshem Kokedhimen ne kete beteje, eshte ai qe do te dirigjoje paramilitaret per te nderuar kutine e votimit ne Himare, eshte ai qe ka policine me vete dhe do te perdore dhune ne zgjedhjet e Himares, eshte ai qe do te pengoje himariotet te votojne lirshem dhe te mos vijne nga Athina, eshte ai qe kerkon te behet neser deputet ne Himare, pasi te fitoje nga zgjedhjet e radhes se manipuluara, eshte ai qe ka lidhje me mafien kosovare dhe qe premton te chelenizoje Himaren dhe ta ktheje nga kishat bizantine ne xhamite e sapo ndertuara, nga popullsi himariote ta ktheje himaren ne popullsi vorio albano folesish, eshte ai qe ka mare nje zotim:
Te fitoje me cdo kusht betejen per Himaren. Ai quhet Petraq Milo.

Himariote:
Te jeni te gjithe vigjilente per cdo gje, mos i besoni askujt vecse kutise se votimit ku shkruhet kuadrati me emrin Vasil Bollano. Djemte e Himares do te votojne per djalin e tyre, per te mbrojtur tokat, trashegimnine heleno europiane dhe te bardhmen e femijeve te tyre. Himariote mos u dorezoni, tregoni vetveten, keni mbeshtetje nga gjithe himariotet dhe epiriotet ne bote. Tregojuni hajduteve se ndjeheni vertete europiane dhe se ne jemi pjese e europes dhe jo ata qe dhunojne votat, pronat, nderin dhe lirite legjitime.
Berisha me gjithe makinen e tij shkateruese te kete kujdes, eshte ne vezhgim qe nuk i shpeton asgje. Ai duhet te zgjedhe midis diplomacise dhe integritetit njerezor, human dhe legjitim. Eksesi me i vogel, dhuna apo manipulimi eshte i patolerueshem dhe mund ti kushtoje pushtetin qendror. Nje manipulim ose degjenerim ne zgjedhje i ka te gjithe himariotet rrugeve te europes, perballe parlamentit europian ne Strazburg, ne Bruksel, ne Washington. Mesazi eshte: Himariotet duan vetem te votojne te lire se pse meritojne te jene te lire.

Nga djali himariot ne diaspore Mario Levendi

7 comments:

Edvin said...

Te gjitha keto jane per tu mare seriozisht ne konsiderate sepse ajo qe ndodhi mbreme ne TVSH ishte ishte absurde dhe deri per te qeshur. Kishim nje Bollano qe i pergjigjej me seriozitet dhe fakte cdo pyetjeje qe i drejtohej, kishim nje Cipa qe ne vend te interlokutorit, bente vetem akuzuesin e deshtuar, dhe kishim edhe nje Xhimi qe s'kishte idene se per se ishte atje, te tjera pyetje i beheshin, per tjeter gje pergjigjej. Bollano e pati shume te lehte ti shkaterronte te dy, po me teper se force e Bollanos, ishte nje dobesi e theksuar e krahut tjeter. Ate debat, mund ta quanim pa frike "vetvrasja e Xhimit". Ishte qesharak deri ne absurditet, ne cdo fjale qe thoshte, ne cdo gest qe bente, ne cdo detaj dhe deri ne frymemarje. Eshte e pamundur qe Berisha te bazohet ne nje personazh te tille per te fituar, dicka tjeter duhet te jete ne prapaskene, dhe te mos harrojme se po flasim per babane e prapaskenave.

Anonymous said...

Une mendoj se Himariotet jane mjaft te zgjuar dhe te afte sa te dallojne te miren per vendin e tyre dhe interesat e tyre.
Kete gje s'akem vec me e vertetuar ne zgjedhjet vendore qe do te kryhen keto dite. Me sa kam pare e degjuar, pas kaq e kaq debatesh ne TV apo ne shtyp, mund te them se secili ka formuar opionin o vet per kandidatet e Bashkise.
Tani, per mendimin tim, ceshtja me serioze qe diskutohet keto dite, dhe qe ka te beje dejperdrejt me zgjedhjet vendore ne Himare, eshte ceshtja e pronesise. Dhe per mua, aty do te ndeshen kandidatet.

Tomi

Anonymous said...

Xhimi nuk ka ditur te beje nje hartim e te lidhe dy mendime, ishte xhanan djale ne gjimnaz, vajzat e dashuronin lehte, sidomos ato mendjelehtat se teriaznin me te . Kaq e ka capin i ziu Xhim, me teper nuk mund te presim

Miltiadhi

Anonymous said...

(Replike me Aleksander Cipen)

Aleksander Cipa shkruan:Zoti Mario Levendi,ose pseudonimi I nje njeriu te mishte!

Une jam Aleksander Cipa.

Nese do kishe miresine te shfaqeshe realisht me emrin tend, atehere dialogu yne vyrtual do te ishte vertet shume interesant.

Me pershendetjen e nje djali qe autoktonikisht vjen prej viseve Akrokeraune.

Te pershendes dhe me vjen mire qe ke zgjedhur si vend emigrimi Italine!


Z. Aleks Cipa,

Me duket se une jam himariot dhe jo juve. Ne itali ku banoj, kane respekt per himariotet. Une banoj ane Puglia ne nje province ku shume himariote kane formuar disa fshatra te tradites himariote. Psh "Kalimera" eshte nje fshatr i themeluar nga Himariote ne shek 15, ata ruajne greqishten dhe zakonet e himarioteve. Edhe une ruaj gjuhen himariote. e vecanta qe kemi eshte se ne jemi nga nje vend, epir dhe ju vazhdoni te demostroni ne shkrimet tuaja (se paku i lexoj prej kohesh ne internet) vlerat me te medha qe ka nje anti himariot. Une njoh vellane tuaj ne Korfuz se kam udhetur shpesh, por ai edhe emrin e ka kthyer dhe eshte bere nje epiriot himariot i "devotshem", juve pse ndryshoni ne kete rast, mos keni identitet te ndryshem nga ai apo dikush duhet te jete alvanos dhe dikush tjeter ellinas? Per kete ska dyshim se alvanoset ju paguajne per te hedhur vrere ndaj Himares. Ajo qe u shfaqet ne RTV kunder Bollanos quhet shovinizem dhe jo moderim i nje gazetari analist sic quheni ne shqiperi. Nuk ka himariot qe nuk e ka pare ne satelit ne gjithe boten, nuk di se cfar ndihejne himariotet e kur e pane ne shqiperi ate katrahure kunder Vasil Bollanos.

Ketu ne itali thone shume gjera per Jugun e shqiperise dhe ai mund te nrdyshoje shpejt, juve si do te silleni, uroj te qendroni me kete fizionomi albanose se do te jete veshtire me shkrimet qe keni bere kunder hellenizmit dhe himares ti afroheni vellait tuaj te kthyer ne identitetin qe i takon. Me flamurin qe keni mare kunder himarioteve, ata me te vertete ju kane ngjitur nofken "djali i Konsullit shqiptar ne Himare"

pentagramus2007@yahoo.com

Edvin said...

z. Cipa, edhe une jam himarjot qe jetoj ne Itali. Ndryshe nga bashkeqytetari im qe jeton ne Puglia, une jetoj ne Emilia. Emigrimi z.Cipa, nuk te jep miresine e zgjedhjes, te pakten jo ne momentet e para. Po te ishte me zgjedhje, une do te preferoja Himaren time dhe se shpejti te gjithe ne Himarjotet do te kthehemi ne Himaren tone dhe do kemi kurajon dhe krenarine ta shikojme njeri tjetrin ne sy, privilegj qe ti nuk do ta kesh kurre z.Cipa.

Anonymous said...

Einai xameni maxi, gia to Dimitri Lazari aytes oi ekloges, meta apo tis teleytaies diloseis tou poy ipostirikse pos tha akolouthisei ti grammi toy komatos tou oson afora tin efarmogi tou nomou 7501. Stin synantisi poy egine sto ksenodoxeio Mondial sta Tirana me tous Ximaraious,opou dieksithei ena mikro "Debate" anamesa ston Basili Bollano kai ton Dimitri Lazari, ypostirikse pos tha efarmosei ton nomo 7501 sti Ximara, kai to plithos pou pareyrethike sti synantisi dysanasxetise me ta legomena tou Lazari.
Kseroume oloi pos o nomos aytos emas tous Ximaraious den mas symferei......giati na mas paroun ktimata kai na mas ta moirasoun,oste na exoume oloi to idio? Min ksexanme pos o nomos gia aytous pou den einai eggegramenoi sti Gendjia Civille tis Ximaras mexri to 1991,leei pos den anikei meridio ktimatos se aytous, episis opoios exei doulepsei se ipiresies tou kratous opos magazia,apothikes,raftes,emporio,strato , kai oxi sta xorafia den tous anikei komati gis kai polla alla pou einai gnosta.
Kanenas Ximaraios den to thelei ayto...
O idios o Lazaris to thelei ayto? Simfona me to nomo 7501 se ayton den anikoun ktimata,thelei diladi na ta dosei kai na min exei tipota?

Episis diabasa tora teleytaia kati gia enan Petraki Milio,synergati toy Berisha,apo tin Palassa,poy exei analabei ton proeklogiko agona tou Lazari.......lene pos einai aytos pou thelei na parei to Draleo stous Droumades kai na ton dosei sti mafia, sinergatis toy Kokdima,einai aytos pou me kathe dynami prospathei na perasei o nomos 7501 sti Ximara.......O kirios aytos se kapoies diloseis tou leei pos tha antikatastasei tis Byzantines eklisies sti Ximara me Tzamia(xhamite) kai tha kamei ti Ximara na milaei tin Boreia Albaniki dialekto(folesish)...nai aytos einai o synergatis tou Lazari,kai arxigos tin proeklogikis ekstratias tou.....Ayta ta pragmata thelei kai o Lazaris gia ti Ximara mas?
Afou eipe pos tha kolouthisei ti grammi tou komatos tou,pou simainei oti tha akolouthisei ola ta parapano.

Tzamia thelete sti Ximara? Edo re kakomoirides den boresan oi Tourkoi me tosa xronia sklavias na ftiaksoun tzamia sti Ximara,tha ftiaksete eseis? Edo den ksexasame ti glossa mas tosa xronia,talaiporias kai propagandas tha mas kanete eseis na milame Boreia Albanika?
Krima kai gia tous dyo sas pou eisaste Ximaraioi kai ypostirizete tetoia pragmata.

Nikos Goros
{bobiras@yahoo.gr)

Web Master said...

Dikush ka derguar nje koment fyes ne kete postim, gje qe eshte ne kundershtim me ndjenjen dhe idene e dialugut. Qellimi eshte te diskutojme dhe te ballafaqohemi ne menyre demokratike, dhe jo me sharje dhe ofendime te ndryshme.
Per kete arsye, komenti juaj , zoteri, nuk do te postohet. N.q.s. keni dicka tjeter me normale dhe njerezore te shpreheni, jemi ne dispozicionin tuaj.

Faleminderit!
Web Master.