Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, February 25, 2007

NEWS: Deklarate shtypi e V. Bollanos

REPUBLIKA E SHQIPËRISË
BASHKIA HIMARË

Himarë 23-02-2007 SPILE

Tel: 0393-2355. Fax: 0393-2355.

E-mail: bashkiahimare@yahoo.com

DEKLARATË SHTYPI

Nëpërmjet kësaj deklarate shtypi dëshëroj:

- të falenderoj gjithë bashkëqytetarët e mi që edhe njëherë akoma më dhanë besimin e tyre mua dhe forcës politike që përfaqësoj. Në mënyrë të veçantë falenderoj të rinjtë dhe të rejat që këtë herë morrën pjesë në mënyrë masive dhe dinamike gjë që më mbush me forcë për t’ju përgjigjur aspiratave të tyre.

- ata që nuk më votuan i falenderoj për pjesëmarrjen e tyre në procesin zgjedhor dhe une do t’ju tregoj se e meritoja edhe votën e tyre, sepse ne do punojmë për një bashkejetesë më të mirë, një shoqëri më të mirë, për një Himarë më të mirë dhe të jeni të sigurtë që të bashkuar dhe me përpjekjen e të gjithëve do ta realizojmë këtë qëllim.

-Falenderoj gjitha institucionet që kontribuan me ndihmën e tyre në këtë rezultat

-Falenderoj shtetin grek që në tërësinë e tij u angazhua edhe një herë akoma për të ruajtur të drejtat tona.

-Falenderoj atë pjesë të shoqërisë shqiptare që beson në një shtet të së drejtës dhe shprehjen e lirë të vullnetit popullor nëpërmjet votës në një shoqëri demokratike dhe nuk u influencua nga disa pjesë të saja që edhe një herë akoma u përpoqën për të ndryshuar rezultatet e vullnetit te popullit.

-Se fundi falenderoj mjetet e informimit publik që e monitoruan me mënyrën më të mundëshme të kënaqshme fushatën elektorale.

Kryetari i bashkisë
Vasil Bollano

No comments: