Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, February 06, 2007

NEWS: Νεολαίας της Χιμάρας με το νυν Δήμαρχο Μπολάνο

Πραγματοποιήθηκε εχθές στην Πανηπειρωτική, για πρώτη φορά η συνάντηση της Νεολαίας της Χιμάρας με το νυν Δήμαρχο και υποψήφιο της Ομόνοιας για άλλη μια φορά κ. Βασίλη Μπολάνο.
Η παρουσία της νεολαίας ήταν δυναμική, καθώς το πλήθος που συγκεντρώθηκε ήταν περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Επίσης πολύ καθοριστική ήταν και η παρουσία της νεοϊδρυθείσας Νεολαίας Κυπαρού Χιμάρας.
Ο ρόλος της πολύ σημαντικός, αφού η νεολαία θα είναι αυτή που θα δείξει το δρόμο για ένα καλύτερο και πιο σύγχρονο αύριο, καθώς οι απόψεις, οι προτάσεις και οι ιδέες δεν είναι επηρεασμένες από το χθες, αλλά εμπλουτισμένες από παιδεία και μόρφωση.
Σε αυτό το κλήμα διαμορφώθηκε και ο χθεσινός διάλογος, που ξεκίνησε με την παρουσίαση των παρευρισκομένων. Ύστερα ο λόγος δόθηκε στον Δήμαρχο κ. Βασίλη Μπολάνο, όπου ευχαρίστησε τη νεολαία για την πρωτοβουλία της, και ξεκίνησε να αναφέρει το πρόγραμμα της νέας θητείας του.

Περισσότερα στο http://www.himara.eu/articles/019.html

No comments: