Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, February 07, 2007

News: Fushata e PD ne Himare

A. Peçi, 07-02-2007 (Shekulli)

Himarë - Partia Demokratike ka prezantuar dje kandidatin e se djathtës në Himarë, Dhimitër Llazarin. Ky i fundit, ka adresuar akuza të ashpra ndaj kryetarit aktual të Bashkisë dhe njëkohësisht kandidat për një mandat të dytë, Vasil Bollano. "Ne patëm në krye një kryetar Bashkie, i cili u ul në karrige dhe e quajti veten Pasha`. Pashallarët i takojnë Mesjetës, ndërsa ne jemi dhe kemi një vizion evropian, dhe do ta çojmë Himarën në gjithë Shqipërinë",- tha ai.

Vazhdon ne
http://www.himara.eu/articles/019-al.html

1 comment:

Edvin said...

Vizioni evropian i Llazarit, qenka qe ta coje Himaren ne gjithe Shqiperine. Nuk besoj se ketu ka nevoje per koment, po pa dyshim qe ka vend per te shprehur habi. Ne pretendojme qe Himaren ta cojme ne gjithe evropen dhe edhe me tej, ndersa Xhimi mjaftohet me ta cuar ne gjithe Shqiperine. Ndersa Topi fajeson Bollanon per rrugen e keqe qe te con ne Himare dhe qe i takon qeverise se tij ta ndertoje se eshte rruge nacionale dhe jo bashkise se Himares. Pastaj thote se me 1 milion euro duhet te ndertoje, rruge, infrastrukture, kanalizime etj. Po ky e ka idene se sa jane 1 milion euro, apo mendon se nuk e kemi idene ne qe e lexojme?
Mos u jepni me per te pire ketyre te dyve, te pakten jo para nje takimi.