Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, February 26, 2007

Te mbyllen zgjedhjet ne oren 18!!!!


18-02, ora 17. Ne qendren e votimit spile u krijua nje lemsh ne momentet kur po afronte ora 6 u pa se nje numur i votuesve duk do te mund te ushtronin dot te drejen e votes se tyre. Per kete ndihmoi fuqishem edhe Alma Llazari, e kunata e kandidatit te PD, z. Llazari, ndonse ligji e ndalon te jene ne komision te aferm t shkalles se pare me kandidatin. Ajo beri ceshte emundur te vonoje proceduren e zgjedhjeve

Por himarjotet nuk e hengren kete truk. Protesta e tyre u transmetua deri dhe tek ministrja e jashtme e Greqise, Dora Bakojani e cila ndremjetesoi per nje zhvillim norml te zgjedhjeve. Atehere nga KQZ ne Tirane vjen urdheri per te vazhduar zgjedhjet deri sa te votonte dhe personi me i fundit. Mbas kesaj situata u zhblokua. dhe per 30 mnuta mbaroi cdo gje.

Kurse ne Dhermi kjo strategji e pengeses se votuesve nga klanet antidemokratike zuri vend :nuk votuan rreth 150 vete.

No comments: