Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, March 20, 2007

Ακροκεραύνιος Αστική Σχολή Χιμάρα

Το Σάββατο 17/3 πραγματοποιήθηκε μια μικρή γιόρτη στο Ελληνικό Σχολείο της Χίμαρας, την παλαιά Ακροκεραύνιος Αστική Σχολή Χιμάρας, με παρευρισκόμενους τον βουλευτή του ΠΑΣΟΚ κ.Παντούλα, τον Έλληνα πρέσβη στα Τίρανα και διάφορους άλλους φιλόδωρους Ελλαδίτες κυρίως από Θεσαλονίκη, για μια προσφορά νέου υλικού που αφορά σχολικά είδη, όπως βιβλία,τετράδια και πολλά αλλά που βοηθούν στην καλύτερη λειτουργία του Σχολείου.
Πλήθος κόσμου ήταν συγκεντρωμένο,και η άφιξη των καλεσμένων έγινε με ένα τραγούδι από τη μικρή χορωδία των παιδιών που φοιτούν στο σχολείο. Κατόπιν εγινε χαιρετισμός από το δημαρχο της Χιμάρας κ.Μπολλάνο,ύστερα το λόγο πηρε ο βουλευτής κ.Παντούλας.Αργότερα τη σκυτάλλη ξάναπήραν τα μικρά παιδία της χορωδίας, όπου ξεκίνησαν με το τραγούδι των Σουλιωτών με τη συνοδία του δασκάλου μουσικής στο πιάνο και τελείωσαν με τον Εθνικό Ύμνο, που όμως τραγουδήθηκε από όλους τους παρευρισκομένους.
Στο τέλος συζήτησαν με τους 6 γέροντες που παρευρέθηκαν στον τόπο,και οι οποίοι υπήρξαν μαθητές στο παλιό ελληνικό σχολείο πριν κλείσει για τα καλά το 1946. Η σονοδεία αργότερα ξεναγήθηκε στο ιστορικο κάστρο της Χιμάρας, στον Μπαρμπακά, όπου θαύμασαν αυτό το μνημείο κληρονομιά στην ελληνική ιστορία.


Νικόλαος Γκόρος

No comments: