Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, March 21, 2007

Ανακοίνωση Νεολαίας Χιμάρας


Η Νεολαία Χιμάρας διοργανώνει διήμερη εκδρομή στους Δελφούς στις 31/3 - 1/4.
Η αναχώρηση θα γίνει το Σάββατο 31/3 στις 6 το απόγευμα στο Πεδίον του Άρεως, και επιστροφή το βράδυ της Κυριακής 1/4 στο ίδιο σημείο.
Το πρόγραμμα θα αποτελείται απο μια βραδυνή εξόρμηση στα νυχτερινά στέκια των Δελφών, ύστερα διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο της περιοχής, πρωίνο στο ξενοδοχείο, ξενάγηση στο Μαντείο των Δελφών, μία βόλτα στην Ιτέα και επιστροφή πίσω στους Δελφούς για μεσημεριανό σε μια παραδοσιακή Ταβέρνα.
Σας προσκαλούμε όλους να περάσουμε ενα ξεχωρίστο διήμερο και να γνωριστούμε μεταξύ μας.

Τιμή συνδρομής : 45 ευρώ
Στην τιμή της συνδρομής περιλαμβάνεται, μετακίνηση με πούλμαν,διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο, το πρωινό, και το μεσημεριανό στην Ταβέρνα.

Τηλέφωνο επικοινωνίας : 6944749885


Νικόλαος Γκόρος

No comments: