Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, March 21, 2007

Lufta e dyte Ilirike.

Pergatitur nga Edvin Qyrici

Nderkohe qe Roma ishte e zene ne lufte me Galet, TEUTA, mbreteresha e Ilireve dhe taksapaguese e Romes vdiq.

DMETRIO DI FARO, ky aventurier fillimisht i paguar nga TEUTA por qe ishte bere aleat i republikes(Romes), kishte kontribuar per suksesin e Romes ne luften e pare Ilirike dhe si shperblim, kishte mare qeverisjen e ishujve dhe te brigjeve Dalmate. I nxitur nga FILIPI I MAQEDONISE, ishte rrebeluar dhe kishte vene nen tutelen e tij te riun PINNE, trashegimtarin e karriges mbreterore te Ilirise dhe njekohesisht, kishte filluar vete ai te bente piratin neper brigje.

Per te ndershkuar DEMETRION, senati dergoi ne vitin 219(para Krishtit) konsullin LUCIO EMILIO PAOLO, qe rrethoi piken e forte Dhimalen dhe pas shtate ditesh e detyroi qytetin te dorezohej.

Capitullimi i Dhimales, kishte si efekt spontan, neneshtrimin e te gjithe Ilirise.

I ngujuar ne ishullin Faro(Lesina), DEMETRIO tentoi ti bente rezistence konsullit, po ishte e pamundur per te dhe per numrin inferior te rrebeleve, ne krahasim me ushtrine e konsullit te Romes. Keshtu qe DEMETRIO u largua dhe gjeti shpetim ne mbreterine e FILIPIT te MAQEDONISE.

Keshtu Iliria ra nen poteren e Romes duke u shnderuar ne nje prefekture te sajen dhe gjithe Adriatiku u be nje det Romak.

Keto arritje te Romes, nderkohe qe preokuponin jo pak Maqedonine qe ndodhej ne shpatullat e Ilirise, per Romen ishin vetem shenjat e para te nje politike te re qe shikonte nga lindja, nje politike qe pa dyshim do te kishte zhvillime te shpejta nese Kartagjena e mundur, nuk do te kishte ringritur koken me nje ushtri te komanduar nga njeriu qe seriozisht kercenonte ekzistencen e republikes(Romes).

Me mbarimin e luftes se dyte Ilirike, do te fillonte epoka e luftes se dyte punike.

Burimet, Bibliografia, Tekstet, Frazat te mara nga:
TITO LIVIO - STORIE (ab Urbe condita)
POLIBIO - STORIE
APPIANO - BELL. CIV. STORIA ROMANA
DIONE CASSIO - STORIA ROMANA
PAOLO GIUDICI - STORIA D'ITALIA
UTET - CRONOLOGIA UNIVERSALE
I. CAZZANIGA , ST. LETT. LATINA,

No comments: