Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, April 24, 2007

FADROMA NE BUNEZ

Policia ndërtimore aksion per shembjen e ndertimeve pa leje në plazhin e Bunecit
Data e Publikimit: 23/04/2007 (24 ore)

Autori i Lajmit:
L.K

Policia ndërtimore ka marrë me radhë gjithë bregdetin në sulm të shembjes së ndërtimeve pa leje. Sot e ka radhën prishja e ndërtimeve në Bunec, një nga plazhet më të bukura të rivierës shqiptare.

Policia nuk ka dhënë detaje lidhur me objektet që do të shemben, por aksioni do të vazhdojë që sot e në ditët në vazhdim.

Ky aksion i policisë ndërtimore të qarkut të Vlorës ndërmerret pas atij që u krye disa ditë më parë në bregdetin e Jalës në Himarë, kur u shkatërruan rreth 45 objekte pa leje, pjesa më e madhe e të cilave hotele dhe lokale. Policia vazhdon të haset dhe me kundërshtimet e banorëve, të cilët pretendojnë se i kanë me leje objektet e ndërtuara prej vitesh.

No comments: