Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, April 23, 2007

Kakomeja, Berisha ndryshoi qëndrim

(Albania-2104-07)


Një nga çështjet që mbolli më shumë polemika dhe u bë shkaktare për një debat të gjerë publik përsa i përket bregdetit jugor, ka qenë edhe ndërtimi i fshatit turistik në zonën e Kakomesë në rrethin e Sarandës. Qeveria e ish-kryeministrit Fatos Nano, në vitin 2004 miratoi dhënien e lejes për kompaninë franceze “Clube Mediterane” për ngritjen e një fshati turistik në këtë zonë. Por ky vendim i qeverisë së atëhershme ndeshi në pakënaqësinë e banorëve të kësaj zone, të cilët ishin edhe pronarët e ligjshëm të tokave në Kakome. Marrja e këtij vendimi dhe nisja e punimeve në Kakome u shoqërua me konflikte, protesta dhe incidente të shumta midis strukturave shtetërore dhe banorëve të zonës. Madje kjo çështje mori edhe ngjyrime politike, kur ish-lideri i opozitës së atëhershme dhe kryeministri aktual, Sali Berisha do të akuzonte Fatos Nanon se me anë të këtij projekti po pastronte paratë e veta. “Po vjedhin tokën e banorëve të zonës për të pastruar paratë e Fatos Nanos”, ishte deklarata e Berishës, pas së cilës, filloi me një debat dhe protesta të mëdha në zonë, kundër Club Med. Jo vetëm kaq, por ish-lideri i opozitës kërkoi edhe një seancë të jashtëzakonshme parlamentare, duke kërkuar sqarime nga qeveria për hedhjen poshtë të këtij projekti. Pas protestave të banorëve të Kakomesë, që nisën në shkurt të vitit të kaluar, ku dhjetëra veta bllokuan rrugën dhe madje u konfrontuan dhe me policinë, për të mos lejuar punimet për ndërtimin e fshatit turistik, me kërkesë të opozitës së atëhershme u zhvillua një seancë dëgjimore. Në Komisionin Parlamentar të Veprimtarisë Prodhuese u dëgjuan pretendimet e banorëve, të cilët u shprehën se Kakomeja ishte pronë e tyre dhe u ishte njohur atyre mbi bazën e kadastrës. Pas ardhjes së tij në pushtet, Berisha ndryshoi komplet të gjitha qëndrimin e tij për këtë çështje. Kryeministri aktual e mbështeti këtë projekt, ndërkohë që një vit më parë me anë të ish-ministrit të tij Bujar Leskaj kërkoi rinisjen e punimeve nga kompania franceze “Club Mediterane” në Kakome.

21 Prill 2007

No comments: