Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, April 23, 2007

Lukovë, banorët bllokojnë fadromat

23/04/2007 - 09:38 (gazeta shqiptare)


Himare – Rreth 70 banorë të komunës së Lukovës, por dhe nga Himara, kanë bllokuar për dy orë mjetet e Policisë Ndërtimore, mbrëmjen e së shtunës. Nisur nga informacionet e marra se fadromat do të shembnin lokalet e hotelet e tyre që kanë ngritur në këtë zonë, ata kanë zënë pritë në rrugë, rreth orës 19.00. Në momentin që fadromat e ndërtimorëve po lëviznin nga Jala për t’u parkuar në Himarë, protestuesit u kanë ndërprerë rrugën. Të trembur për fatin e banesave të tyre, banorët nuk kanë lejuar mjetet që të shkonin në destinacionin e caktuar. Ndërkohë, drejtues të Policisë Ndërtimore në Qarkun e Vlorës sapo janë njoftuar për situatën e krijuar kanë shpejtuar të shkojnë në vendngjarje. Me të mbërritur në aksin rrugor ku ishin bllokuar fadromat, ndërtimorët kanë filluar të negociojnë me banorët. Vetëm pas më shumë se dy orë bisedimesh, përfaqësues të Policisë Ndërtimore kanë bindur protestuesit që të hapnin rrugën. “Sapo ka përfunduar aksioni në Jalë dhe mjetet tona do të parkohen në një pikë të qytetit të Himarës. Sonte nuk do të shembet asnjë objekt”, - u kanë thënë ndërtimorët banorëve të irrituar. Këta të fundit pasi janë qetësuar, janë kthyer tek banesat e tyre. Ndërsa mjetet që kishin mbaruar prishjen e ndërtimeve të paligjshme në Gjirin e Jalës, janë parkuar në një pikë të portit të qytetit të Himarës. Por burime zyrtare nga Drejtoria e Policisë Ndërtimore në Qarkun e Vlorës, bëjnë me dije se pas shembjes së 45 ndërtimeve në Jalë, aksioni do të rinisë mëngjesin e së hënës. Po të njëjtat burime, sqarojnë se sot në ora 7.30, fadromat do të nisin punën për prishjen e 25 objekteve pa leje në fshatrat Bunec dhe Borsh të komunës së Lukovës. Burime jo zyrtare pohojnë se do të shemben objekte të ndryshme dhe në Himarë, por nuk përjashtohet as zona e Zvërnecit në Vlorë.

No comments: