Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, April 22, 2007

Mishta: Ndërtimet në Jal, Berishës i intereson vetëm zbatimi i ligjit

B.Sinani
22-04-2007 (shekulli)
Dritan Mishta
TIRANË- Kryeministri Sali Berisha ka reaguar dje lidhur me deklaratën e një dite më parë të kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule, në të cilën ai akuzoi Berishën si "të lidhur drejtpërsëdrejti me interesat e paligjshme që po rrënojnë Jalën këto ditë". Reagimi i kryeministrit Sali Berisha është bërë dje, me anë të një deklarate për shtyp të zëdhënësit të tij, Dritan Mishta. Në këtë deklaratë, Mishta thotë se, interesi i vetëm i kryeministrit Berisha është ligji dhe zbatimi i ligjit. "Bazuar në një deklaratë të kryetarit të PBDNJ, Vangjel Dule, disa media në njoftimet e tyre lidhin aksionin e Policisë Ndërtimore në Jalë dhe bregun shqiptar me interesa të caktuara të Kryeministrit në Gjirin e Jalës. Zëdhënësi i Kryeministrit, deklaron se Kryeministri ka një interes dhe vetëm një, ligjin dhe zbatimin e ligjit. Çdo interpretim tjetër jashtë kontekstit ligjor është spekulim dhe i pavërtetë", thuhet në këtë deklaratë, në një kohë që kreu i PBDNJ-së ka qenë mjaft i qartë në akuzën e tij, bërë gjatë një emisioni në televizionin "Alsat". Dule ka thënë se, Berisha është i lidhur drejtpërsëdrejti me interesat e paligjshme që po rrënojnë Jalën këto ditë. Madje ai ka deklaruar se, çështja e ndërtimeve në bregdetin e Jalës, është një çështje që do të ankimohet deri në Parlamentin Evropian.

No comments: