Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, May 02, 2007

N J O F T I M i Ambasades Greke ne Tirane

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΙΡΑΝΩΝ
AMBASSADA HELENIKE NE TIRANE

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ZYRA E SHTYPIT DHE KOMUNIKIMIT

N J O F T I M

Tirane, 30 Prill 2007

Duke marre shkas nga disa shkrime, nga referime te kanaleve televizive dhe prononcime qe vine nga ane te ndryshme ne lidhje me pergjigjen qe dha Ambasadori i Greqise ne Shqiperi ne pyetjen mbi deklaratat e fundit te Kryetarit te Bashkise se Himares z. V. Bollano e cila ju be ne Erseke (27/4) gjate nenshkrimit atje te nje projekti zhvillimi te financuar nga Greqia, Ambasada e Greqise nenvizon sa me poshte :

Ambasadori Grek ju pergjigj asaj qe eshte e vetkuptueshme, domethene se ai perfaqeson ne Shqiperi vetem dhe ekskluzivisht Qeverine Greke dhe se nuk ka kompetenca qe te flase ne emer te te tjereve dhe se as qe eshte i predispozuar ta beje nje gje te tille. Ambasadori i Greqise ju referua deklarates se fundit te Bollanos ( 25 Prill) , e cila, nder te tjera, u pasqyrua dhe nga Media.

Nderkohe, duke marre shkas nga sa cituam me siper por dhe nga raste analoge te se kaluares, Ambasada e Greqise shtron pyetjen se kush jane aresyet e verteta per te cilat nje pjese e mediave shqiptare, gjithmone te njejtat media, keqinterpreton sistematikisht deklarata dhe prononcime ose zgjedh qe t’ u referohet ceshtjeve me interes greko – shqiptar ne menyre negative, e cila sigurisht eshte shume larg se vertetes, ndersa ane negative ne marredheniet e Shqiperise me vende te tjera kalojne pothuaj pa u vene re nga te njejtat media. Ne kete menyre, krijohen pershtypje dhe nje klime qe ne asnje rast nuk i pergjigjen nivelit te sotem te marredhenjeve dypaleshe ( politike, ekonomike e te tjera), per te cilin Qeverite e te dy vendeve bejne perpjekje te sinqerta dhe te rendesishme. Por nuk i pergjigjet ne rradhe te pare ndjenjave qe dy popujt ushqejne per njeri tjetrin dhe kete gje jane ne gjendje ta njohin te gjithe, Ambasada e para e cila ka kontakte te perditshme me qindra qytetare Shqiptare.

Ne rast se ky predispozicion negativ eshte thjesht rezultat i nje imazhi te manget apo te gabuar qe kane keto media, ekziston gjithmone kohe dhe deshire e mire te rivendosen gjerat ne vendin e tyre real. Por ne rast se ka lidhje me aresye te tjera qe i dine me sa duket vete keto media , le te ndergjegjesohen te gjithe keta se thjesht ofrojne sherbime te keqia. Ambasada ka bindjen absolute se edhe Qeveria Shqiptare eshte dakord me kete pikpamje.

Ambasada mbetet gjithmone e hapur dhe e gatshme te bashkepunoje me kedoqofte dhe kete e njohin te gjithe pa perjashtim, qe ju drejtuan asaj. Si objektiv mbetet pasqyrimi i sakte i nivelit te marredhenjeve dypaleshe, ashtu sic i takon cdo shoqerie moderne europiane. Dhe ne fund, ne kete kuader, Ambasada ne bashkepunim te plote me Qeverine Shqiptare, materjalizon vullnetin e qarte te Qeverise Greke per zhvillim te metejshem dhe thellim te marredhenjeve me Shqiperine mike dhe fqinje dhe me popullin e saj.

http://www.greekembassy.al/english/index.html

No comments: