Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, May 18, 2007

Njoftim per znj. Rudina Xhunga

Emisioni interesant i z. Rudina Xhunga "Himara Jone" si cdo here po sjell edhe nje vale diskutimesh.

Himara.eu desheron te saktesoje disa gabime qe shprehen z. Xhunga dhe te tjere ne adrese te saj (te Himara.eu) gjate emisionit.1. Himara.eu eshte nje site-ne internet i pavarur dhe jo site-zyrtar i Bashkise se Himares sic u shpreh zj.Xhunga


2. Inisiativa ka si pike nisje nevojen per promovimin e turizmit ne Himare

3. Himara.eu "strehon" ne faqet e saj guiden turistike te Bashkise te botuar ne prill 2006, faqen e "Komunitetit Himarjot" ashtu dhe cilin do qe desheron te reklamohet ne te sikurse duket nga hapat e para te reklamave qe vihen re ne te.

4. Si nje forme medie e pavarur himara.eu eshte e vetemja qe ka pare me fryme oponente reagimin e shtypit shqiptar ndaj trashegimise kulturore te Himares dhe se fundi zgjedhjeve ne Himare.

5. Autoret e artikujve te sitit jane figura te njohura himarjote shkencore dhe publicistike dhe nuk kane pse ti marrin doren z. Paskal Milo apo ndonje tjetri per ato qe shkruajne.Megjithate artikujt shprehin pikemamjet e autoreve dhe jo te administratorit te siti-it

Himara.eu do vazhdoje me nje fryme serioze dhe pa eksese te pasqyroje zhvillimet e kesaj krahine duke sjelle si opinionet zyrtare ashtu dhe mendimet alternative. Jane te mirepritur dhe artikujt e zj. Xhunga apo textet e emisioneve te saj, ne se desheron te na dergoje.


note: (lajm-esi nuk mban pergjegjesi per permbajtjen e lajmit-shekulli-17-05-2007)

No comments: