Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, June 05, 2007

Εργαστήρι Φοιτητών Αρχιτεκτονικής στο κάστρο της Χιμάρας


Δεδομένου της έλλειψης έντυπου αρχείου για την κατάσταση των κτισμάτων μέσα στο Κάστρο της Χειμάρρας και της αυξανόμενης ζήτησης για παρουσίαση αυτής της πολιτιστικής κληρονομιάς στους επισκέπτες της Χειμάρρας μία ομάδα τελειοφοίτων αρχιτεκτονικών σχολών θα εργαστεί τον ερχόμενο Άυγουστο, στο κάστρο της Χειμάρρας με σκοπό την αποτύπωση της κατάστασης του κάστρου. Τα μέλη του εργαστηρίου θα είναι αποκλειστικά τελειόφοιτοι φοιτητές Αρχιτεκτονικής. Ο εκτιμώμενος χρόνος της διάρκειας του εργαστηρίου ανέρχεται στις 10 ημέρες. Ο εκτιμώμενος αριθμός των φοιτητών που θα συμμετάσχουν ανέρχεται στους 8 – 10. Το υλικό μελέτης που θα παραχθεί κατά την διάρκεια του εργαστηρίου θα μεταβιβαστεί στην τοπική κοινότητα της Χειμάρρας. Η ομάδα των φοιτητών θα εργαστεί αφιλοκερδώς.

Τα ζητήματα που θα αποτελέσουν θέματα μελέτης κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου συνοψίζονται ως εξής:
● αποτύπωση των κτισμάτων του Κάστρου
● δημιουργία μακετών με την παρούσα κατάσταση
● σχεδιασμός ενδεικτικών διαδρομών επισκεπτών (και προτάσεις υλοποίησης τους με χρήση υλικών που ήδη βρίσκονται στο περιβάλλοντα χώρο)
● προτάσεις για μελέτη φωτισμού του Κάστρου
● καθημερινή παραγωγή εντύπου που θα αναρτείται σε σημεία της πόλης εκφράζοντας την πρόοδο της ομάδας και οτιδήποτε άλλο προκύψει από την δράση της ομάδας ή από προτάσεις-ενδείξεις της τοπικής αρχής
Το πολιτισμικό αυτό γεγονός θα προσπαθήσει να συμπληρώσει την εικόνα της Χειμάρρας, πέρα από αυτής ενός καλοκαιρινού θερέτρου και τόπου πολιτικών ταραχών, ως ένας τόπος πλούσιας ιστορικής και πολιτικής κληρονομιάς και ταυτόχρονα με τη συμμετοχή νέων ανθρώπων ένας τόπος σύγχρονης πολιτιστικής πραγματικότητας. Και ενδεχομένως αυτό να αποτελέσει παράδειγμα για παρόμοιες δραστηριότητες όχι μόνο στη Χειμάρρα αλλά και στον ευρύτερο χώρο, γιατί ο πολιτισμός όχι μόνο μας υπενθυμίζει την προέλευσή μας και μας συνδέει με τους προγόνους μας αλλά έχει την μαγική ιδιότητα της καθολικότητας χωρίς διακρίσεις κανενός είδους.

Έγκντα Ράππου
Τελειόφοιτος Αρχιτεκτονικής

1 comment:

Leonidas said...

Ena poli endiaferon thema gia tin patrida mas. Sygxaritiria gia tin skepsi kai euxomai ta kalytera stin ylopoisi ton stoxon tis omadas erevnas!