Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, June 04, 2007

Nga intervista e ABC presidentit G. Bush

fragment Nga intervista e ABC presidentit G. Bush (2-06-2007)

Pyetje: Dhe më lejoni t’ju bëj një pyetje fëminore. Është hera juaj e parë në Shqipëri dhe çdokush pyet veten, çfarë i shkon në mendje Presidentit Bush kur dëgjon fjalën Shqipëri?

Pergjigje: Një bregdet i bukur, histori interesante, njerëz myslimanë që mund të jetojnë në paqe, kjo më vjen në mendje. Mezi pres të vij. Të them të drejtën, mendova edhe për kohët e errëta të komunizmit, kur shoqëria ishte një shoqëri e mbyllur. Kam takuar shumë shqiptarë që janë të gëzuar që jetojnë në një shoqëri të lirë. Mezi pres të vij në vendin tuaj. Kam dëgjuar gjëra shumë të mira për të dhe do jetë një udhëtim interesant për mua dhe për Laurën.

Faleminderit shumë zoti President dhe jeni i mirëpritur!
Faleminderit!

E Shtune, 02 Qershor 2007

6 comments:

Anonymous said...

Pedhia, iparxoyn frontistiria na paei o Bush na mathei oti sti albania dhen einai 100% moysilmanoi ?

Leonidas said...

Entaksei stin Alvania paei, o ti tou exoun pei kserei kai autos. Mipos exei katsei na mathei 5 pragmata. H mipos ton noiazei na mathei kati gia tin Alvania. Planitarxis einai o anthropos. Apo ta legomena tou katalavaino oti gia diakopes paei stin Alvania, afou opos leei oti einai ena endiaeron taksidi gi'auton kai tin sisygo tou. Etsi den milame kai emeis otan pame diakopes? Leme tha pame se ena oraio meros, me oraia thalassa, istoriko kai tetoia.

Edvin said...

Giati sas fainetai periergo otan o MPOYS lei oti h albanoi einai olh moysloymanh? sas fainetai esas oti o MPOYS den einai enhmeromenos. ego pisteyo oti aytos kseri poly kala ti pisteyoun oi albanoi opos kserei poly kala tin ethnikotita ton orthodokson sthn albania. ayth thn fora milise gia toys albanoys kai den mporoyse na pei tipota allo, otan tha milisei gia toys ellhnes tha pei kai gia to th pisteyoume emeis.

Leonidas said...

Auto pou lete tha fanei apo tin Agenda tou otan erthei stin Alvania. To na erthei pantos stin Alvania, simainei oti kati symantiko exei na kanei. Tha doume an tha "kanei diakopes", opos eipa, i erxete gia sovares douleies. Auto pou mporei na kratisei enas ksenos, o opoios den gnorizei tipota gia tin Alvania kai diavazei ta legomena tou planitarxi, einai oti stin Alvania zoune moousoulmanoi kai mono. Auto den einai alitheia. H alitheia einai oti zoune kai xriastianoi kai katholikoi se symantiko pososto. Milame panta gia kapoion pou den exei psaksei parapera apo kathautin tin synenteuksi. Giati p.x. ean dei mono fotografies se sites tha dei polles orthodokses ekklisies stin Alvania. Tin erevna auti, omos tha eprepe na tin kanei o idios o planitarxis, oste na kserei kai ti leei. Ektos ean oti leei to leei epitides gia politikous logous. Ego eimai kalopistos kai thelo na pistepso oti einai mia apo tis polles paralipseis pou exei kanei o planitarxis pano se geografika zitimata.

Leonidas said...

Episis, tha mporouse na pei astievomenos kapoios, oti den gnorizei gia tous xristianous kai tous katholikous, epeidi autous tous theorei ektos Alvanikon sinoron.

Leonidas said...

Auto den to gnoriza, opoios thelei mporei na riksei mia matia edo
Link

Thelo na po oti episima i Alvania einai melos tis Islamikis Diaskepsis. Opote kala mas ta leei o Planitarxis.