Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, June 14, 2007

Dhermiu duhet të jetë më i pastër këtë verë.

(post By K. Jorgji: http://www.himara.eu/adver/KHimariot/KHimariot.html)

Para dy vjetësh “Komuniteti Himariot” mbështetur nga kryepleqësia e Dhërmiut dhe bashkia e Himarës aplikoi dhe fitoi një program të titulluar “Për përmirësimin e imazhit të Dhërmiut duke nisur disiplinimn e mbeturinave të ngurta”. Aplikimi u bë pranë zyrës Rajonale të Mjedisit në Tiranë (apo REC), i cila financoi për këtë mini-projekt rreth 6,650 Euro. Mbështetja e REC bëri të mundur zbatimin me sukses të projektit, qe e plotë dhe shumë dashamirëse.

parashikonte instalimin në plazhin dhe nëpër rrugët e Dhërmiut të 100 copëve të koshave gjysëm të lëvizshëm, ku secili prej tyre mund të mbajë rreth 0.3 metër kub mbeturina. Kështu mund të themi se përmes vendosjes së tyre, Dhermiu duhej te kishte një rritje kapaciteti per ruajtjen e mbeturinave rreth 30 metra kub. Vendosja e tyre u bë nëpër tërë rrugët hyrëse të turistëve për plazhin e Dhërmiut, në disa pika të plazhit si dhe përgjatë rrugës kombëtare që kalon përmes Dhërmiut. Koshat janë betoni, të cilat janë të mbuluar me një kapak të zinguara, në të cilët vendoset në qese plastike, që lejon evadimin e shpejtë të plehrave.
Një nga investimet e tjera të financuara nga projekti qe vendosja e tabelave, nga të cilat 6 promovojnë mbajtjen paster te mjedisit dhe 2 ndalimit te hedhjes së plehrave në vëndet jo-të-lejuara. Kjo e fundit është kthyer në një “sëmundje” të rrezikshme që po ndot edhe vende të ndryshem në territorin e Dhërmiut. Kjo ndodh si pasojë e mospërqëndrimit të hedhjes së plehrave nga nje operator, duke i lenë kryesisht hotelet të lira ti hedhin ato “ku të duan”. Kjo do te kërkojë nga ana tjetër një studim më të thellë për vendosjen vendit të përhershëm të grumbullimit të plehrave për zonën.
Nje investim tjetër i bërë nga projekti qe blerja e rreth 5,000 copë qeseve plastike për të bëre të mundur avadimin e shpejtë të plehrave. Kjo do të bëjë të mundur që punonjësit e pastrimit të bashkisë të mundin të heqin plehrat e grumbulluara në një kohë të shkurter, të zëvëndësojnë ato me qese te reja duke i vene ne gadishmeri koshat për përdorim. Qeset iu dorëzuan kryetarit të fshatit për të bërë të mundur funksionimin normal të proçesit të pastrimit.

2 comments:

Anonymous said...

Kali dhoyla, prepei ayto na synexizei kai gia ta alla xoria. Den katalaveno giati to lene "H ximariotiki Koinotita" afoy mono gia toys Drimades kanei application ?

O Mertikos

Leonidas said...

Sygxaritiria,

einai mia poli kali arxi gia ena apo ta symatikotera themata pou aforoun tin zoi ton katoikon kai ton episkepton tis perioxis.
Parola auta pistevo oti to symantikotero rolo stin diatirisi tis kathariotitas to paizei o idios o anthropos me tin kathimerini tou symperifora. Apo emas eksartate ean tha einai i oxi kathari i perioxi mas. Panta me tin voitheia tou kratous vevaios.