Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, June 30, 2007

Nje urim nga Dr.Dhimiter Dai New York.


Dhimiterdai@aol.com

Bravo sas pou agonizeste na ftasete afta pou exete xasei sta palia kathestota. As lene oti thelloun oi aloi.Kai i alepou otan den eftane ta stafilia ta ekane kremastaria i elege einai agoura.
Eseis eiste oti niothete ke oti itan oi goneis sas.Tin eliniki glosasas den tin xerizose tipota,giati reeei me to aima tou kathenos.Gia sxoleia sas anikoun kai dikaiouste,as lene oti theloun oi aloi. O kathenas tha mathei afto pou omilite sto spiti tou prota kai ystera afto pou tou xreiazete. Oi anorimoi anthropoi asxolounte me lloja ke san ta skilia foverizoun apo edo kai apo ekei.Efyge aftos o kairos tora,kante tin diki sas istoria Kante afto pou niothete kai bravo sas .I toponimia Xeimara(Xeimaros),einai eliniki kai afto mazi me tin glossa, tin thriskia kai ta eithoi kai ethima arkoun se opiondhipota na gnorisei ti eisthe.
Oi agramatoi kai aftoi pou den thelloun na paradhextoun tin alithia as lene oso thelloun.
Dr.Dhimiter Dai New York.

Ju lumte qe po luftoni per te fituar ato qe i keni humbur nga regjimet e kaluara. Le te thuan c'te duan te tjeret. Ju jeni ashtu sic e ndjeni vete. Edhe dhelpra kur nuk mund ti arrinte rrusht thoshte se "nuk jane bere".

Per shkollat, ju takojne , le te gerthasin sa te duan te tjeret. Secili meson ato qe degjon ne shtepi dhe mandej to qe i duhen. Njerezit e pa pjekur (aguridhet) merren me fjale dhe lehin per frikesim si puna e qenve aty ketu per te mbjelle frike. Ajo kohe tashme ka perenduar , beni historine tuaj.
Toponimia himara (Xeimarra-Xeimarros) eshte greke ashtu si dhe gjuha, feja dhe traditat te cilat jane te mjaftueshme per tju njohur se fare jeni
Te pa arsimuarit dhe ata qe nuk duan te pranjne te verteten le te thone cte duan

Dr.Dhimiter Dai New York.


2 comments:

Kyritsis said...

Euxarsito poli kyrie Dimitri. Emeis i Xeimarrei, genniomaste panta me tin eilikrinia pou tha exoume panta kapion na polemisoume. O megaliteros exthros pou eixame mexri seimera, itan kakia kai blakia, pou seimera ekfradoze me tin methodo sto na einai albani.
Emais eimaste anthropi tou theou,kai san tetoi kseroume oti to kalo kerdizai to kako kai i eksipnada tin blakia.
Xereto.

joana said...
This comment has been removed by a blog administrator.