Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, September 29, 2007

USA about the evenements in Albania (and Himara)

jimmy koutoulas
dimo60

See the video-conference:

"http://video.state.gov/linking/index.jsp?skin=oneclip&fr_story=906440c6887db854ef28df919b514fa01093c64f&rf=ev&hl=true"


I received this today from my good friend Lambros Papantoniou. He represents the Greek media at the state dept and White House press briefings. He is constantly doing his best for the Macedonian and Northern Epirus Issues. I wanted to share this with all of you.
Mr. Lambros --                           
                                     
   Q   On Albania.                         
                                    
   MR. CASEY: -- on Albania. Okay.                   
                                       
   Q   Raising tensions today in Northern Epirus, the Albanian        
 tribunals continue to give land and properties to Albanians belonging    
 to the Greek minority, and a lot of protests have taken place today in
 the Greek town of Himara. Since the Albanian government, Mr. Casey,
 started a new -- a brutal campaign against the Greeks in Northern
 Epirus, I'm wondering if you have any comment in the framework of   
 human rights for which the U.S. government is very concerned.   
                                    
   MR. CASEY: Mr. Lambros, I'm not familiar with the specific   
 incidents you're referring to.                     
                                       
   What I would say is, of course, in any actions that the       
 government of Albania takes or any government takes we would expect  
 that those actions would follow the laws of that country, follow       
 established norms and procedures and certainly be in accordance with      
 the constitution. I haven't read the Albanian constitution recently,     
 but as I recall, it does provide a general and good guarantee for    
 basic human rights.                           
                                       
   Q  I raised the question, since it's a matter a violation of   
 human rights, so that's why I'm asking you.             
                                      
   MR. CASEY: Well, again, Mr. Lambros, if your question concerns     
 decisions rendered over the distribution of property in towns in    
 Albania, our -- I don't have anything specific for you on that, but  
 what I would tell you is we would expect that any decisions made,   
 ,m,twhether by an executive body or by a court system, would follow the    
 rule of law and the established laws of the country.       
                                    
   Q   Can you check into that particular matter?             
                                       
   MR. CASEY: If you want, Mr. Lambros, I'm sure our friends in the 
 European Bureau could ask you about that or perhaps answer you about      
 that, or perhaps the embassy as well. But I think I would leave it to    
 the Albanian government to describe their actions. If there's         
 anything, there are any concerns that are raised by that, I'm sure        
 you'll hear from our folks in appropriate time.  

Demetrios Koutoulas
General Secretary
PANEPIROTIC FEDERATION OF AMERICA

No comments: